TOP 09 nebude až do ustavujícího sněmu přijímat nové členy

Praha - TOP 09 nebude až do listopadového ustavujícího sněmu přijímat nové členy. Nové straně způsobily problémy odložené volby. Strana řeší, na čem stavět kampaň a jak se bránit prospěchářům. Uvedla to dnešní Mladá fronta DNES. TOP 09 už dříve oznámila, že do řádného termínu voleb nezmění kandidátky. „Měli jsme trošku obavy, co se k nám nahrne poté, co jsme přelezli psychologickou hranici deset procent. Najednou se začalo hlásit více lidí,“ řekl listu předseda strany Karel Schwarzenberg. Problém byl především v Praze, kde na hlavní kancelář dorazilo najednou například 50 přihlášek.

Jak uvedl lídr strany v Pardubickém kraji Pavel Severa, vyvolávalo to dojem, že někam někdo chce přijít ve skupině a něco ovlivnit. To se dělo například v ODS, kde několik místních organizací ovládli zaměstnanci stavebních firem, které chtěly mít prospěch z politického vlivu. TOP 09 má nyní 1900 členů. Jsou to často mladí lidé, kteří se z 98 procent zatím neangažovali v žádné politické straně, poznamenal Severa. Nikdo však netuší, jakou sílu tito „mladí lidé“, kteří budou na sjezdu rozhodovat o vedení strany a jejím dalším směřování, vlastně představují.

Přípravný výbor už začal vytvářet pojistky. I proto se také rozhodl, že kandidátky zůstanou tak, jak jsou. „Nepřipadá v úvahu, abychom se teď mezi sebou poprali,“ míní Schwarzenberg. Nikdo nemůže očekávat, že dnes vstoupí do strany a zítra bude na kandidátce, dodal. Rozhodnutí přípravného výboru však není podle stanov závazné. Sněm navolí výkonnou radu, která má podle stanov poslední slovo v sestavování kandidátek.