Liška se obul do Klause, je prý třeba hovořit o odvolání prezidenta

Praha - Prezident Václav Klaus podle Strany zelených překročil své ústavní pravomoci, když si klade dodatečné podmínky pro podpis Lisabonské smlouvy poté, co ji ratifikoval parlament. Je proto třeba začít diskutovat o zavedení institutu odvolání prezidenta, řekl na tiskové konferenci předseda zelených Ondřej Liška. Na současnou prý totiž nelze aplikovat pravidla pro žalobu na prezidenta pro velezradu, která může vést k jeho odvolání. Tu podávají senátoři a posuzuje ji Ústavní soud.

Podle předsedy evropského parlamentu Jerzyho Buzka, který se s Klausem dnes setkal, požaduje český prezident, aby Praha získala výjimku z listiny základních práv unie, která je součástí Lisabonské smlouvy. Podobnou výjimku si při sestavování smlouvy vyjednaly Británie a Polsko.

Liška zdůraznil, že předchozí vláda při jednání o podobě smlouvy nechtěla přijmout podmínky stejné jako Polsko a Británie, protože podle ní nejsou prospěšné. „Je to obrovský pokrok, že se konečně listina stává právní součástí takového dokumentu,“ uvedl Liška s tím, že kdyby se Česko listiny vzdalo, mělo by menší práva než ostatní země evropské sedmadvacítky. Proto je podle něj nutné, aby se Češi proti takové změně bránili.

Video Tisková konference Strany zelených
video

Tisková konference Strany zelených

Klaus nyní podle Lišky přichází se svévolným názorem a překročil mantinely, které mu dává ústava. Popírá prý demokratický systém v Česku a celý demokratický proces, který předcházel ratifikaci smlouvy v obou komorách parlamentu. Klaus také posiluje nedůvěru zahraničí vůči Česku.

O prezidentově požadavku pozměnit Lisabonskou smlouvu jako první informoval ve čtvrtek švédský premiér a předseda Evropské rady Fredrik Reinfeldt. Klaus mu prý v telefonickém rozhovoru sdělil, že smlouvu podepíše, pokud Ústavní soud potvrdí její soulad s českou ústavou a ke smlouvě bude připojena poznámka týkající se listiny základních práv.

Prezidentův požadavek ale v unii vyvolal negativní reakce, jako první se ozvala ústy ministra zahraničí Bernarda Kouchnera Francie. Podle něj totiž prý není možné Lisabonskou smlouvu měnit. Kouchner obvinil Klause z toho, že dělá těžkosti. „Nemám pochyby, že prezident Klaus si vymyslí další komplikace,“ uvedl. Podle Kouchnera ale smlouvu řádně v termínu a bez požadavků na jakékoli změny v textu schválila jak česká Poslanecká sněmovna, tak Senát. To by prý mělo Klause donutit k tomu, aby nakonec svůj podpis k Lisabonské smlouvě připojil.