Průzkum: Korupci zažily více než tři pětiny Čechů

Praha – Podle internetového průzkumu Střediska analýz a empirických výzkumů (SANEP) více než tři pětiny hlasujících Čechů přiznávají, že byly svědky korupčního jednání. Až 38 procentům osob byl úplatek nabídnut, pětina jej dokonce přijala. Skoro tři čtvrtiny dotázaných si zároveň myslí, že by měl v Česku vzniknout nový zákon vymezující činnost lobbistů, uvedl průzkum.

SANEP informuje, že se v průběhu průzkumu přiznali k přijímání úplatků mezi jinými i lékaři, státní úředníci a policisté. Necelá třetina, převážně podnikatelů a dobře finančně situovaných lidí, dokonce připustila, že už sama úplatek nabídla. V souvislosti s korupčním jednáním se v posledních dnech mluví především o Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Skandály se týkají hlavně podivných okolností, za kterých na fakultě vystudovali někteří lidé, mezi nimi i vlivné osobnosti.

Podle průzkumu je zřejmé, že otázka korupce patří mezi ožehavá témata, lidé se ke korupci nechtějí přiznat ani v anonymních anketách. „Ve svém důsledku je tak velice pravděpodobné, že míra korupce v české společnosti je mnohem vyšší,“ uvedl mluvčí společnosti Oldřich Zajíc. Internetového průzkumu společnosti SANEP, který se odehrál od 1. do 5. října, se zúčastnilo 12.330 lidí ve věku 18 až 68 let.