Politici se věnují hádkám a intrikám a u občanů tak vítězí vláda úředníků

Praha - Fischerův kabinet měl vládnout jen přes léto do předčasných voleb. Měla to být vláda suchých a nudných úředníků, nakonec tito úředníci povedou zemi víc než rok a Češi jsou s nimi spokojeni mnohem více než s vládami politickými. Fischerovi úředníci se těší oblibě až u 77 procent Čechů, což je na českou vládu číslo takřka rekordní. Podobně u lidí bodovala před 11 lety jen Tošovského vláda - také napůl úřednická (61 procent). Pro srovnání – s kabinetem premiéra Jiřího Paroubka bylo spokojeno v průměru jen 40 procent lidí a s Topolánkovými lidmi 32 procent.

Skutečnost, že u občanů vítězí vláda úředníků je podle sociologů přinejmenším varující. Nicméně politici si za takovou vizitku můžou sami, protože spíše než problémům země se již delší dobu věnují hádkám a intrikám. A navíc, snaha dohodnout se na hlavních reformách jim chybí již několik let.

Fischer a Janota – hlavní osobnosti úřednické vlády 

Reportáž Nory Fridrichové (zdroj: ČT24)

Zdeněk Niedermayer

„Většina ministrů je takových neviditelných, tedy pro mě opravdu je ta vláda - pan premiér a pan ministr financí, ti svoji práci odvedli dobře.“

Nenápadný technokrat Eduard Janota, který již mnoho let pomáhá všem vládám s rozpočty, je vedle premiéra Fischera superstar vládního kabinetu. Nyní vystoupil z ústraní ministerského týmu a dokázal nejen navrhnout, ale s politiky projednat a přes rozhádané poslance i protlačit krizový balíček. Ten potřeboval k sestavení krizového rozpočtu na příští rok. Tzv. Janotův balíček nebo, jak říká premiér Fischer, „krabička poslední záchrany“ prošel přesně tak, jak si to ekonomové představovali. „To znamená, nikdo se k němu nepřihlásil, ale všichni ho schválili,“ komentoval Janotův balíček bývalý viceguvernér ČNB Zdeněk Niedermayer. 

Jan Fischer

„Vláda chce pro ten zbytek svého působení připravit program nejen odpovědný, ale střízlivý, realistický, konzistentní, který bude tuto zemi spíš spojovat než rozdělovat.“


Lidé nemají pocit, že Česko jde správným směrem
 

Jen 14 procent Čechů si myslí, že se vývoj v Česku ubírá správným směrem. V polistopadové historii je to úplně nejnižší číslo a sociologové bijí na poplach. Čeští politici totiž podle průzkumů ztrácejí v očích občanů autoritu a prestiž. A jestli naopak v oblibě vítězí úředník a jeho vláda, je to podle sociologů přinejmenším varující. Nakonec by se například mohlo stát, že největší důvěře národa by se mohla těšit vláda složená například z vědců z Akademie věd. Podle Ladislava Špačka, bývalého mluvčího prezidenta Václava Havla vzrůstající sympatie k úřednické vládě jsou z hlediska fungování demokracie velmi špatným symptomem.

Jenže Česko je parlamentní demokracií, kde vládnout mají politici, ale ti se již delší dobu nejsou schopni dohodnout, kdo a jak má vlastně vládnout. Politická scéna tak nyní jen přešlapuje na místě. Až do voleb na jaře příštího roku nemá v podstatě co na práci a takzvaně hledá nová témata. „Je to takové to období těsně potom, co měly být volby. To znamená, že tady panuje naprostá prázdnota, protože strany čekaly něco jiného, na to byly připravené,“ komentovala politickou situaci pro pořad 168 hodin bývalá politička za sociální demokracii Petra Buzková.

Čeští politici tak tráví čas hádkami a malichernými spory. Třeba tím, kdo opouští manželku nebo kdo je opilý.
Jiří Paroubek: „Pro výkon pana, řekněme, poslance Kalouska…nemám jiné slovo než opilec.“
Karel Schwarzenberg: „Přechod od jedné strany k druhé straně se osočuje jako nemorální a přechod jedné ženy ke druhé se přijímá jako samozřejmý.“ 

Nebo tím, proč se nekoná schůzka premiéra s politiky.
Jiří Paroubek: „Jestli pan Topolánek chce, není žádný problém zvednout telefon, zavolat mi, tu schůzku si můžeme dovolit kdykoliv.“ 


Anebo tím, kdo na schůzku má nebo nemá přijít.
Mirek Topolánek: „První, na čem se shodujeme, je, že účastníkem pátečního setkání těžko může být Olga Zubová.“ 

Po schůzce s premiérem vystupovali politici věcně.
Mirek Topolánek: „Všichni jsme veskrze vystupovali velmi pozitivně.“
Jiří Paroubek: „To jednání bylo velmi věcné, každá ze stran vyjádřila svůj názor.“
Ondřej Liška: „To jednání bylo skutečně velmi věcné.“
Olga Zubová: „Celou schůzku provázela slova jako podpora, tolerance, shoda.“
Karel Schwarzenberg: „Dámy a pánové, byla to celkem věcná a dobrá schůzka.“


Místo věcných a dobrých schůzek by přitom politická reprezentace měla co nejrychleji dohodnout reformy ekonomické, penzijní, ve zdravotnictví nebo školství. Politici se místo toho podle Ladislava Špačka utápějí v malichernostech a tím občana začínají otravovat čím dál tím víc. „A když se dva perou, třetí se směje. O to větší nárůst bodů pro vládu Jana Fischera, která je konstruktivní, věcná a řeší opravdové problémy,“ dodává Špaček.

  • Jan Fischer autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1151/115057.jpg
  • Důvěra občanů v českou politiku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1170/116989.jpg
  • Premiér po schůzce s lídry parlamentních stran autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1166/116516.jpg
  • Ladislav Špaček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1170/116990.jpg