Armáda vyšle koncem roku tři vrtulníky do Afghánistánu

Praha - Česká armáda vyšle do Afghánistánu na přelomu roku tři transportní vrtulníky Mi-171Š. V současnosti byl zahájen přesun předsunutého týmu, který má v zemi připravit velitelské a opravárenské stanoviště. Podle dřívějších informací mají stroje sloužit potřebám celé alianční mise ISAF, ale využívat je bude také český provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar. Kvůli problémům s modernizací vrtulníků nabrala mise přibližně půlroční zpoždění.

„Tři vrtulníky byly předány do Leteckých opraven Malešice k zabudování speciálního zařízení pro utajené spojení a sledování polohy vrtulníků. Montáž speciálního vybavení včetně provedení vojskových zkoušek by měla být dokončena do konce října,“ upřesnila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Harmonogram celkové přípravy vrtulníků včetně nalétání odpovídajícího počtu letových hodin a výcviku posádek je uzpůsoben tak, aby vrtulníky byly připraveny k nasazení na přelomu tohoto roku, kdy se také předpokládá vlastní vyslání kontingentu do sil ISAF v Afghánistánu. Piloti by se v misi měli střídat každé čtyři měsíce, vysvětlila Růžičková.

Vrtulníky letí se zpožděním

Česká republika slíbila Severoatlantické alianci nasazení tří modernizovaných vrtulníků v Afghánistánu ve druhé polovině letošního roku. Samotná modernizace celkem pěti strojů ale postupem doby nabrala přibližně půlroční zpoždění. Původně měly být připraveny do začátku letošního roku, pak se hovořilo o březnu. Na vině byly podle opraven organizační zmatky na straně ruského výrobce MZV Mil. Předpokládaný start mise byl proto už několikrát přeložen.

Pozemní personál bude mít na afghánské základně k dispozici mimo jiné speciální mobilní hangár, jehož cena i s vybavením dosahuje 58 milionů korun. Je konstruován tak, aby umožnil personálu pracovat ve dne i v noci a také za ztížených klimatických podmínek, a to v teplotách od minus 20 do plus 45 stupňů Celsia.