Desetiletá smlouva s krajem zavázala ČD k nákupu vlaků za 2,5 miliardy

Ostrava – Moravskoslezský kraj se připojil k regionům, které podepsaly s Českými drahami desetiletou smlouvu na zajištění regionální železniční dopravy. Podobně jako v ostatních krajích s výjimkou Libereckého nevzešla tato smlouva z výběrového řízení. Přesto se mohou obyvatelé regionu na nové vlaky těšit, dokument totiž zavazuje České dráhy k investici 2,5 miliardy korun do nových vlaků. Část těchto peněz bude moci dopravce čerpat z fondů Evropské unie. Informoval o tom náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Miroslav Novák.

Krajské zastupitelstvo schválilo také memorandum mezi vládou a kraji, které zaručuje regionům, že jim stát každý rok přispěje nejméně 200 milionů korun na pokrytí ztráty v regionální dopravě. Tu musí kraje platit všem svým smluvním dopravcům na železnici i v autobusové dopravě. Jedná se o provozní náklady po odečtení zisků z prodeje jízdenek.

Odhadovaná ztráta Českých drah z regionální dopravy pro rok 2010 činí v Moravskoslezském kraji zhruba 790,5 milionu korun. Stát by měl tuto ztrátu pokrýt právě slíbenými 200 miliony korun, zbytek musí kraj najít ve svém rozpočtu.

Nová vozidla půjdou na vytížené tratě

České dráhy se chtějí v modernizaci vozového parku v Moravskoslezském kraji zaměřit na vytížené tratě například z Ostravy do Opavy nebo z Českého Těšína do Frýdku-Místku. „Nových vozidel se samozřejmě dočkají cestující na těch velmi frekventovaných regionálních tratích,“ uvedl náměstek generálního ředitele pro osobní přepravu ČD Antonín Blažek.

„První nové vlaky jsou City Elefanty, ty už jezdí a v příštím roce by měly přibýt další tři soupravy,“ podotkl Blažek. Dodal, že další nové soupravy by pak měly být pořízeny právě s pomocí evropských peněz, a to do roku 2013.