Silný vítr v Kopřivnici odnesl střechu rodinného domu

Kopřivnice (Novojičínsko) - Moravou a Slezskem se dnes přehnal silný vítr, který ničil střechy a převracel auta. Hasiči mají za sebou několik desítek výjezdů. V Kopřivnici odnesl střechu rodinného domu. Ráno zase hasiči  zasahovali u převrženého kamionu. Na nejvyšším vrcholu Beskyd Lysé hoře vítr dosahoval v nárazech rychlosti až 133 kilometrů za hodinu, což už je rychlost orkánu.

„Odnesením pultové střechy vítr způsobil velkou škodu. Část skončila na drátech elektrického vedení. Druhá pak na sousedním domě,“ vysvětlil mluvčí hasičů Petr Kůdela. Na místě zasahovaly tři jednotky hasičů, kteří rozebírali zbytky krytiny. V domě se naštěstí dá bydlet, protože vítr strhl střechu jen na nástavbě domu, vespod ještě zůstala střecha původní, vysvětluje majitel domu.

Vítr dnes ráno komplikoval i dopravu. Na silnici R48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi na Moravě okolo 06:20 převrhl kamion. Nehoda téměř na tři hodiny na tomto důležitém silničním tahu narušila dopravu. Odpoledne se totéž stalo řidiči u Šternberka na Olomoucku, také jemu vítr převrátil kamion. Celkem moravskoslezští hasiči kvůli větru zaznamenali dvě desítky výjezdů. V Karviné například vítr téměř vyvrátil sloup elektrického napětí. V Novém Jičíně se zase uvolnila izolace na štítu domu. V Třinci na Frýdecko-Místecku hasiči museli zajistit uvolněný billboard. Na dalších místech pak vítr lámal větve a kmeny stromů.

Podle meteorologů by silný vítr mohl na Moravě a ve Slezsku slábnout v úterý ráno, současně ale varují, že podobné vichřice můžeme až do ledna očekávat častěji.