Kocáb zůstává ve vládě, Abbasová končí

Praha - Ministr pro lidská práva Michael Kocáb zůstává členem vlády. Premiér Jan Fischer s ním hovořil už ve středu večer a nabízenou demisi nepřijal poté, co vyslechl ministrovo zdůvodnění. Podle premiéra nebyl k demisi důvod. „Ministerský předseda plně respektuje soukromý život členů své vlády a jejich osobní záležitosti,“ uvedl Fischer a ocenil, že Kocáb se ve své ryze soukromé věci snažil zachovat profesně maximálně poctivě.

Kocáb nabídl předsedovi vlády svůj odchod z kabinetu poté, co deník Blesk zveřejnil informaci o jeho poměru s tiskovou mluvčí Lejlou Abbasovou a pravděpodobném konci sedmadvacetiletého manželství s manželkou Marshou. Třicetiletá Abbasová, kterou Kocáb přivedl do úřadu na začátku svého působení ve funkci, dnes oznámila, že výpověď z práce podala ve středu. Kvůli předání agendy případnému nástupci však na Kocábově úřadě bude působit ještě dva týdny.

Pětapadesátiletý Kocáb, nominovaný Stranou zelených, je jediným členem kabinetu, který vstoupil do úřednické vlády po předchozím angažmá v koaličním kabinetu Mirka Topolánka. Funkce se ujal ve druhé polovině loňského ledna. Předtím byl znám jako hudebník, podnikatel a člověk, který počátkem 90. let pomohl tomu, aby ze země odešli sovětští vojáci.