Nový úsek D11 do Hradce se propadá a bude se opravovat

Hradec Králové - Přes tři roky starý úsek dálnice D11 se propadá a čeká jej rozsáhlá oprava a uzavírky. Silničáři už tam na mnoha místech museli snížit rychlost na 80 kilometrů za hodinu. Ředitelství silnic a dálnic vozovku reklamuje u společnosti Skanska, která ji postavila. Zatím není jasné, na čí straně je chyba, informoval o tom týdeník Sedmička ve vydání pro Hradec Králové.

„Vypadá to, že problém je se spodní vodou, která se tam stahuje. Kvůli tomu dochází ke zbobtnávání a změnám v podloží. Přesnou příčinu zatím neznáme, ještě probíhají zkoušky a vrty,“ řekl správce stavby úseku dálnice D11 mezi Chýští a Hradcem Králové Jan Doubrava. Podle něj zřejmě bude potřeba vybourat celou konstrukci vozovky a udělat ji znovu.

Úsek dálnice D11 z Poděbrad k Hradci v délce 42 kilometrů byl otevřen v prosinci 2006. Chystané opravy část dálnice uzavřou. Opravy by mohly začít ještě letos.

Dálnice mezi Hradcem a Chýští se začala vlnit již před rokem, policisté upozorňují na nebezpečí pro řidiče zhruba od poloviny loňského roku. "Auta to houpání rozhází, zvláště když je mokro. Podle vedoucího hradecké krajské dopravní policie Karla Bušty může být propadající se dálnice nebezpečná i při běžné rychlosti.

Dosud se neví, co přesně podloží pod vozovkou vzdouvá a kdo je za vzniklou situaci zodpovědný. Podle Milana Zemana ze společnosti Skanska firma dodržela při stavbě všechny postupy. „Vypadá to, že je v oblasti stavby narušený vodní režim. Nikdo zatím nedokázal říci, v kterém místě je problém,“ řekl Zeman.

Stavba dálnice D11 zatím skončila tři kilometry před Hradcem Králové před nevykoupenými pozemky farmářky Ludmily Havránkové. Zástupci státu nyní s farmářkou vyjednávají o výměně jejích tří hektarů za jiné tři hektary. Pokud k dohodě dojde, dostavba úseku by mohla začít letos na podzim.