Lékaři i odbory kritizují rušení zdravotních ústavů

Ústí nad Labem – Zástupci krajských poboček zdravotních ústavů i odboráři razantně kritizují plán ministerstva rušit tyto instituce a sdružovat je do velkých středisek. Dosavadní zdravotní ústavy mají zůstat pouze v Praze a Ostravě. Hlavním argumentem je podle vládních úředníků potřeba šetřit. Odpůrci restrukturalizace však tvrdí, že ministerstvo tímto krokem porušuje zákon. Nejvíce protestují lékaři z Centra imunologie a mikrobiologie v Ústí nad Labem. Právě severočeský region se dlouhodobě potýká například s nejvyšším počtem výskytu nádorových onemocnění. V prevenci i léčbě hrají zásadní roli právě zdravotní ústavy.

Ústecký kraj obývá také vysoké procento onemocněných HIV nebo alergiků. V zájmu zaměstnanců i samotných pacientů žádají zástupci zdravotního ústavu zastavení restrukturalizace. Ta je podle nich navíc nespravedlivá. Ústecký ústav je prý mnohem výkonnější než pražský, jehož další existenci však ministerstvo posvětilo. Ústečtí zdravotníci snaze uspořit nerozumějí. Tamější ústav je totiž příspěvková organizace a i přes značnou vytíženost nedostává již dva roky žádné dotace. Přesto je její obrat vyšší než v hlavním městě. „Jako kdybyste slučoval všechny dětské chirurgie v republice pod Prahu. K tomu nevidím žádný důvod,“ namítá lékařka Eva Jílková.

Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva:

„Navíc by mělo dojít ke zlepšení práce zdravotních ústavů, protože budou úžeji navázány na hygienické stanice.“

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

Ministerstvo slibuje, že pro zaměstnance ani pacienty se po zrušení krajských ředitelství nic nezmění. „Jde o to, aby zdravotní ústavy fungovaly co nejefektivněji, aby z peněz nás všech, tedy z peněz daňových poplatníků, nemusely být nějakým výrazným způsobem dotovány,“ řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Proti změnám v krajských zdravotních ústavech protestuje i odborový svaz zdravotnictví. Tvrdí, že ministerstvo tímto krokem porušuje zákon. „Ten zákon v současné době neprošel poslaneckou sněmovnou, je zcela zřejmé, že celý ten proces je mimo zákon, tudíž ani ty pracovně právní vztahy nejsou vypořádávány tak, jak by měly být,“ namítl šéf odborů Jiří Schlanger.

Za zachování ústavů se postavila i hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). Odbory se kvůli zdravotním ústavům chtějí obrátit na poslance a premiéra Jana Fischera. „I když se nám dostává slibů, že po restrukturalizaci se nic nezmění, tak my k těmto slibům nemáme příliš velkou důvěru,“ dodal Dalibor Jílek z ústeckého zdravotního centra.

Zdravotní ústav v Ústí nad Labem
Zdravotní ústav v Ústí nad Labem
Více fotek
  • Zdravotní ústav v Ústí nad Labem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1493/149295.jpg
  • Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1493/149291.jpg