Každá dvacátá nehoda byla letos pod vlivem alkoholu

Praha - Podle policejní statistiky se stala letos pod vlivem alkoholu každá dvacátá nehoda, zatímco loni ve stejném období to byla každá šestnáctá havárie, informovala o tom Veronika Benediktová z policejního prezidia. Od začátku roku přistoupili dopravní policisté k povinným dechovým zkouškám při běžné silniční kontrole. Od počátku roku do konce února při silničních kontrolách přistihli za volantem 1 801 řidičů pod vlivem alkoholu a za první dva měsíce letošního roku zaznamenali celkem 525 takto zaviněných nehod, meziročně o 280 méně. Zemřeli při nich čtyři lidé. Letošní nehodovost je nejnižší za posledních dvacet let.

Loni za první dva měsíce bylo obětí nehod zaviněných alkoholem 20. Letošní první dva měsíce jsou však co do počtu nehod nejnižší za posledních dvacet let. Nízkou nehodovost si policisté vysvětlují sněhovou kalamitou, kvůli které nesedali do aut hlavně sváteční řidiči.

Nejvyšší podíl nehod pod vlivem alkoholu evidují za první dva měsíce roku policisté v Plzeňském kraji. Podle statistiky každá desátá nehoda se stala pod vlivem alkoholu. Nejvíce těchto nehod zavinili řidiči osobních vozů, a to 423. Řidiči nákladních aut zavinili kolizí pod vlivem alkoholu 45, chodci 34 a cyklisté deset.

V posledních letech vzrostl počet obětí nehod zaviněných pod vlivem alkoholu. Zatímco v roce 2007 policie evidovala celkem 36 takových obětí, o rok později to bylo 80 lidí a loni už 123. To byl důvod, proč od začátku roku přistoupili dopravní policisté k povinným dechovým zkouškám při běžné silniční kontrole.