Na opravy silnic chybí peníze, je třeba 6,5 miliardy

Praha - Na opravení všech výmolů na českých dálnicích a silnicích první třídy by bylo letos třeba zhruba 6,5 miliardy korun, rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury přitom po zkušenostech z minulých let počítá pouze s 2,7 miliardy. Ministerstvo proto v pondělí požádá o podporu vládu, uvedl mluvčí Karel Hanzelka. Podle Hanzelky způsobilo největší škody vydatné sněžení spojené s mrazy, silnicím rovněž nesvědčí vyšší spotřeba chemických posypů.

Na celoroční opravy státních silnic tak chybí 3,75 miliardy. Náměstek ředitele fondu dopravy Tomáš Čoček přitom odhaduje, že podobná suma bude chybět krajům, kterým patří silnice druhé a třetí třídy. Přesná čísla dosud fond od všech krajů nemá.

Prodražuje se rovněž zimní údržba. Ředitelství silnic a dálnic, které platí údržbu dálnic a rychlostních silnic, spotřebovalo zatím o 390 milionů korun více oproti plánům. Jak uvedla Nina Ledvinová z ŘSD, nedostatek soli zatím nehrozí a dálnice se stále sypou v celé šířce.

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

Škody nesčítají jen silničáři, ale také železničáři. Zimní údržba stojí zatím o 265 milionů navíc oproti rozpočtu, odhady nákladů na pozimní údržbu se zvýšily o 165 milionů. Celkově se vyčíslené dodatečné náklady na opravy a údržbu dopravních sítí v majetku státu blíží pěti miliardám. Ministerstvo doufá, že by v pondělí se souhlasem vlády mohlo získat alespoň 2,25 miliardy, včetně 750 milionů pro kraje.

Nejen na tuzemských silnicích se podepsala dlouhá zima a peníze na opravy shánějí i v Německu. „Bilance je neradostná: 184 tisíc kilometrů čtverečních výmolů, to je zhruba 33 kilometrů silnic,“ uvedl durynský ministr dopravy Christian Carius. Ve vesnici Niederzimmern dokonce začali zájemcům prodávat výmoly. Podle odhadů potřebuje opravu 40 procent německých cest.