Všichni odvolaní náměstci zřejmě na ministerstvu školství zůstanou

Praha - Všichni tři náměstci, které ministryně školství Miroslava Kopicová kvůli úsporám odvolala, zřejmě na úřadě zůstanou. Jen budou pracovat na nižších pozicích a za menší plat, uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová. Za jednoho náměstka totiž ministerstvo ročně vydá nejméně dva miliony korun. V nákladech jsou prý kromě platu náměstka započítány i výdaje na asistenty nebo auto s řidičem. Personální změny, které přišly dva měsíce před volbami, byly podle ministerstva dlouho plánované a nemají žádné politické pozadí.

Ve funkci náměstka pro základní a střední školy nahradil po třech letech Jindřicha Kitzbergera dosavadní šéf odboru organizačně správních činností Petr Špirhanzl. Ten je přitom členem ČSSD, jejíž zákonodárci nyní ostře vystupují proti přípravě nových maturit. „Neexistuje žádná politická dohoda,“ odmítla možné spekulace Böhmová. Kitzbergerovi bude nabídnuto místo poradce v kabinetu ministryně.   

Kromě této změny zrušila ministryně i dvě pracovní skupiny. Skupinu pro reformu vzdělávání sama loni v září na ministerstvu zřídila, prý ale byla se šéfkou této skupiny Janou Matesovou domluvena, že její funkce je jen dočasná. „Skupina bude v dubnu zrušena, ale náměstkyně Matesová zůstane v úřadě,“ uvedla Böhmová.   

Na ministerstvu zůstane i Klára Laurenčíková, která vedla zrušenou skupinu pro sociální programy. Mimo jiné měla na starosti začleňování romských dětí do běžných škol, což je oblast, za kterou ministerstvo dlouhodobě kritizují mezinárodní organizace. „Paní ministryně ponechala této skupině prostor po nějakou dobu, aby umožnila rozvinout důležitá témata a zviditelnit je,“ komentovala to Böhmová. Nyní se tato oblast stane součástí skupiny pro základní a střední školy, odbor ale povede stále Laurenčíková.   

Personální zemětřesení přišlo na ministerstvu jen dva měsíce před volbami do Poslanecké sněmovny. Je přitom pravděpodobné, že nový ministr nebo ministryně si do úřadu přivede zase nové lidi.