Air France mají zaplatit přes milion dolarů za oběť neštěstí

Sao Paulo - Brazilský soudce v pátek nařídil francouzské letecké společnosti Air France zaplatit 1,2 milionu dolarů (22 milionu korun) příbuzným jedné z 228 obětí loňského leteckého neštěstí. Aerolinky rozhodnutí nekomentovaly, ale jejich pojišťovna Axa se hodlá proti soudnímu rozhodnutí odvolat.

Odškodnění má dostat rodina prokurátorky státu Rio de Janeiro Marcelle Valpacosové Fonsecové, která je mezi mrtvými. Soudce své rozhodnutí zdůvodnil tím, že letadlo spadlo kvůli „nedbalosti obžalovaného“.

Airbus se zřítil v bouřil loni 1. června, když letěl z Ria do Paříže a všech 228 lidí z paluby zahynulo. Příčina katastrofy nebyla ještě plně objasněna a plánuje se další pátrací akce. Air France po nehodě oznámila, že pozůstalé odškodní prostřednictvím svých pojišťoven v hodnotě v přepočtu asi 2,5 milionu korun za každého mrtvého nikoli ale proto, že přiznává vinu, ale jako projev soucitu. Mezi mrtvými jsou lidé 32 národnostní, 72 z nich byli Francouzi, 59 Brazilci a 26 Němci.

Ačkoli se minulých pátracích akcí zúčastnilo několik států, nepodařilo se najít palubní záznamy, které by příčinu neštěstí objasnily. Našly se jen ostatky asi 50 mrtvých a zhruba tisíc kusů roztříštěného letadla.

Skupina Axa, která zaštiťuje všechny pojišťovny společnosti Air France, se chce proti soudnímu rozhodnutí odvolat, jelikož o výši odškodného má podle ní rozhodovat zvláštní skupina pověřená brazilskou vládou.

Asociace, která zastupuje část obětí, v pátek oznámila, že bude usilovat o odškodnění pro rodiny francouzských obětí a že rozhodnutí v Brazílii dává naději na vyšší odškodnění, než s jakým počítá právní systém jiných zemí. Francie například přiznává 30.000 eur (766.000 korun) za ztrátu rodiče a polovinu této sumy za sestru nebo bratra. V Itálii činí odškodnění za ztrátu příbuzného 250.000 eur (6,3 milionu korun), v Anglii mnohem méně, v Německu podle právničky této asociace nic a v USA tři až čtyři miliony dolarů.

Zpožděná zatím zůstává ještě jedna námořní pátrací operace, která měla začít v únoru, ale byla kvůli špatnému počasí odložena. Plavidlo má po čtyři týdny prohledávat dalších asi 2000 kilometrů čtverečních Atlantiku v místě, kde se mohlo letadlo zřítit.