Geocaching je u Čechů stále oblíbenější

Brno – V Česku se rozmáhá nový fenomén – hledání ukrytých schránek pomocí satelitní GPS navigace, tzv. geocaching. Tento koníček vznikl před deseti lety v Americe, v současné době už je ale v Česku dvakrát víc tzv. keší než v USA. Tento týden překročil počet ukrytých schránek po celém světě magickou hranici jednoho milionu. Zatím neexistují přesné statistiky, kolik Čechů se geocachingu věnuje, sami „kačeři“, jak si hledači hovorově říkají, považují za relevantní seznam těch, kteří nalezli alespoň 200 schránek – těch je v Česku asi 4 400.

V počtu ukrytých schránek předstihlo Česko i mnohem větší evropské státy, jako je Francie nebo Španělsko. Podle jednoho z fandů geocachingu Václava Knoblocha za tím stojí česká hravost a tradice. „Naši lidé jsou činorodí a pustili se do toho s vervou. Hodně to souvisí s naší tradicí skautů a pionýrů. Je to jakási obdoba hledání pokladů a her v přírodě. Zatímco u nás se zeměpisné souřadnice skrýše často šifrují a ukrývají do hádanek, jinde se často jen zveřejní na internetu,“ řekl Knobloch. 

Samotné keše mají různou podobu - od „falešné“ dopravní značky, na jejíž druhé straně je seznam nálezců, až po důmyslné úkryty pod vodní hladinou. Často obsahují předměty, které nálezce vymění za jiné. Ty lze navíc opatřit speciálním kódem, díky němuž lze po internetu sledovat jejich putování po celém světě.   

Nejvíce úkrytů se nachází v okolí velkých měst. Většina kačerů je totiž do hledání tak zapálená, že když se dozvědí o nové keši, jsou ochotni ji jít hledat téměř okamžitě. „Lze si například objednat, aby vám jednou za deset dní přišel e-mail se seznamem nových úkrytů v okolí vašeho bydliště. Hodně lidí hledá skrýše na krátkých výletech po práci nebo dokonce v polední přestávce. Na takovou Sněžku se člověk podívá jednou za život,“ vysvětluje Knobloch. Proto zřejmě nepřekvapí, že nejvíce schovaných keší se nachází ve Středočeském a Jihomoravském kraji.   

Geocaching patří k relativně dostupným koníčkům. Nejlevnější GPS přístroje stojí kolem 2 000 korun. Cena těch lepších, do kterých lze kromě samotných zeměpisných souřadnic stáhnout z internetu i další údaje, roste až na 10 000 korun.

Nápaditost tuzemských kačerů téměř nezná mezí. Zatímco ve Spojených státech se skrýše nacházejí většinou na přírodních pamětihodnostech a hledají se pomocí souřadnic, v Česku je nutné vyluštit často hned několik šifer či hádanek a pro keš vyšplhat na strom nebo se ponořit pod vodní hladinu. „Zajímavá je například jedna jihomoravská skrýš ve sloupku od plotu. Aby se keš objevila, musí se do sloupku nalít přesně dva litry vody,“ řekl Knobloch.   

Hra začala podle informací z oficiálních internetových stránek v USA založením první, dnes už legendární schránky v květnu 2000. Byl to plastový barel zakopaný do země. První česká keš se objevila v roce 2001. Češi patří k národům, které skrýše nejen rádi hledají, ale také zakládají. Zatímco v roce 2005 bylo v Česku kolem 800 schránek, před dvěma lety jich bylo bezmála 7 000 a nyní jich je na oficiálním webu zaregistrováno více než 16 300.