Do Česka přichází jaro - příští víkend má být až 18 stupňů

Praha – Meteorologové konečně hlásí příchod teplého počasí, se začátkem astronomického jara 21. března se má výrazně oteplit. Příští víkend tak má být podle Českého hydrometeorologického ústavu až 18 stupňů Celsia. Čerstvá sněhová nadílka, která od čtvrtka zasypává hlavně horské oblasti Česka, je tak zřejmě posledním poslem letošní zimy.

Rtuť teploměru se v polovině příštího týdne začne postupně šplhat k příjemným jarním teplotám, meteorologové slibují, že v týdnu Česko ohřejí i první sluneční paprsky. Víkend pak bude velmi teplý, teploty se mají pohybovat mezi 15 a 18 stupni, ale zato oblačný. Dešťovými přeháňkami tak připomene blížící se duben a pověstné aprílové počasí.   

Na konci března by se mohlo mírně ochladit, podle meteorologů ale není třeba se obávat další zimy. Přes den bude příjemných deset stupňů Celsia, jen v noci může místy teplota klesnout pod nulu.   

Pro první dubnovou dekádu bude podle dlouhodobých předpovědí charakteristická polojasná obloha s občasnými přeháňkami. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 16 stupňů, v noci bude mezi pěti až minus jedním stupněm Celsia. 

Na vrcholu Sněžky zuřil orkán

Zatím ale v Česku dál panuje spíše zimní počasí. Na Sněžce v Krkonoších v noci na dnešek foukal vítr o síle orkánu. V nárazech dosahoval rychlosti až 115 kilometrů v hodině. Silný vítr zaznamenaly meteostanice i v dalších oblastech Krkonoš a Krušných hor. Na horách se kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky a místy i závěje. V noci na pondělí pokryje silnice v Česku ledovka.    

Horská služba v Krkonoších kvůli silnému větru a sněžení nedoporučovala túry po hřebenech. „Na hřebenech je mlha, sněží a fouká silný vítr, viditelnost se pohybuje kolem pouhých 80 metrů. Běžkaři musejí počítat s tím, že jsou zafoukané běžecké stopy, a nepřeceňovat své síly,“ varoval člen horské služby ze Špindlerova Mlýna. Horská služba ale prý v souvislosti se silným větrem neeviduje žádný výjezd.