Česká televize uvede dokument o záchranářích

Praha – Česká televize zítra večer odvysílá dokument o lidech, kteří zachraňují životy spoluobčanů při haváriích, zraněních a nehodách. Film s názvem „Nás se bojí zubatá“ zobrazuje nejen jejich náročnou práci, ale i to, jak se záchranáři vypořádávají s rizikem syndromu vyhoření. „Nejsem velkým příznivcem investigativních dokumentů, šlo mi spíš o to vzdát hold lidem, kteří tuto těžkou práci dělají. Během týdne, kdy jsme dokument točili, jsem chtěl hlavně zdůraznit náročnost záchranářské práce,“ podotkl režisér Martin Štoll. V úterý 16. března dokument odvysílá ČT2 v deset hodin večer.

Režisér natočil dokument především proto, že se ve svém životě ocitl v podobné situaci. Sedm let pracoval v České televizi jako dramaturg a pocit vyhoření také pocítil. „Přijal jsem to jako výzvu, že je to téma, které se týká i mé osoby, ale v kulisách záchranářství může vypadat daleko atraktivněji,“ dodal.

Jeden z aktérů dokumentu je i zdravotnický záchranář Ivan Prchlík. Na záchranku nastoupil v roce 1982, ale již v roce 1990 musel odejít. „V tu chvíli jsem měl pocit, že mi práce už nic nepřináší, že ji přestávám dělat dobře,“ podotkl Prchlík.

Video Rozhovor s Martinem Štollem a Ivanem  Prchlíkem
video

Rozhovor s Martinem Štollem a Ivanem Prchlíkem

Rozhovor s Martinem Štollem a Ivanem Prchlíkem

ST 6_15.3.2010

Reportáž Magdy Trojanové

Společnost nám nedává příležitosti cítit se jako profesionálové

Dle jeho slov přináší záchranářská práce velkou zátěž ze dvou hledisek. „To první je, že my s každým pacientem prožijeme část jeho životního příběhu. Zdravotníci v nemocnicích jsou na tom trochu lépe, protože ho vidí samotného, ale my ho vidíme v kulisách jeho vlastního prostředí. Proto všechny ty příběhy, které si na sebe za den služby naložím, si s sebou nesu dál. A druhá věc je, že společnost od nás žádá, abychom se chovali jako profesionálové, ale přitom nám nedává mnoho příležitostí, abychom se tak také mohli cítit,“ dodal záchranář.

Záchranná služba
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24