Poslanci přerušili jednání o poplatcích, do voleb zrušeny nebudou

Praha - Sněmovna dnes přerušila jednání o návrhu ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví ve druhém čtení. Sociální demokraté říkají, že verdikt nakonec vynesou voliči při květnových volbách do sněmovny. Po nich hodlají podat předlohu opět. Poslanci dnes měli probírat i obdobný návrh KSČM na rušení plateb, už se na něj ale nedostalo. Sněmovna v minulosti zrušení poplatků schválila. Levice ale nikdy nenašla většinu 101 poslanců na přehlasování senátního veta a stejné by to bylo i nyní. Návrh ČSSD počítá se zrušením všech poplatků, ale také ročního limitu pro spoluúčast. Poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD) to označil za technické nedopatření.

Rath opět vypočítal, že poplatky zavedené za vlády ODS nepřinesly očekávaný efekt, navíc jsou příjmem zdravotnických zařízení a majitelů lékáren a nejdou do zdravotnického systému.

Sociální demokraté označili za nejméně logický poplatek za položku na receptu. Jeho zrušení nabízeli jako kompromisní návrh. „Sněmovna by měla ještě do voleb tento poplatek zrušit a pacientům ulevit,“ řekl Rath. Času je ale podle něho málo. „Pokud teď neuspějeme, za pár týdnů bude rozhodování na voličích,“ podotkl poslanec.

Video Vstup Jany Čermákové
video

Vstup Jany Čermákové

Pokud by vyhrála koalice ODS a TOP 09, poplatky budou zachovány, možná valorizovány a budou se platit i některé zákroky, uvedl Rath. Předvolební průzkumy ale favorizují ČSSD, která by podle nich měla s KSČM ve sněmovně nadpoloviční většinu hlasů.

Dnešní debatu ukončila po 19:00 předsedající Miroslava Němcová (ODS), když přerušila jednání sněmovny do středečního rána. Kdy se poslanci opět dostanou k jednání o poplatcích, není jasné. Je možné, že do voleb už to vůbec nebude.

Elektronické viněty budou, dálniční známky skončí

Poslanci odmítli návrh na vypuštění elektronických vinět ze zákona o pozemních komunikacích. Řidiči tak budou s nejvyšší pravděpodobností od příštího roku používat viněty místo dosavadních dálničních známek. Pod návrhem na jejich zrušení jsou podepsaní poslanci ČSSD, KSČM i jeden poslanec ODS, které spojuje členství ve sněmovním kontrolním výboru. Ten se problematikou elektronických vinět zabýval a dospěl k závěru, že jsou neefektivní a nehospodárné.

Sněmovna podpořila vyplácení nekráceného předčasného důchodu

Sněmovna dnes také podpořila návrh KSČM na vyplácení nekráceného předčasného důchodu. Komunisté chtějí novelou zákona o důchodovém pojištění pomoct starším lidem, kteří ještě nemají nárok na starobní důchod a kvůli hospodářské krizi přišli o práci a nemohou najít novou. Podle ODS jde o nezodpovědný návrh a vrcholný populismus, který zatíží důchodový systém.

Návrh počítá s navýšením výdajů u čerpání důchodového fondu, při průměrné době předčasného odchodu a průměrné výši důchodu by to znamenalo asi 5 000 korun na osobu a rok. Vláda Mirka Topolánka (ODS) s předlohou loni v dubnu nesouhlasila. Podle kabinetu by nepřispěla k podpoře zaměstnanosti, jen by zvýšila výdaje v důchodovém pojištění. Roční náklady by činily od půl miliardy do miliardy korun. Návrh navíc podle ministrů vytváří nerovné podmínky.

V pátek: Pravidla o odebírání akademických titulů

Další návrhy se týkaly pořadu jednání v příštích třech dnech. Sněmovna by měla například v pátek schvalovat novelu o pravidlech odebírání akademických titulů. Měl by to být poslední den březnové schůze dolní komory, na příští týden poslanci jednání neplánují.

Nalepovací dálniční známky nahradí v ČR elektronické viněty.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24