V osadě Bedřiška se prý v minulosti pohybovali extremisté

Ostrava – V romské osadě Bedřiška, kde o víkendu došlo ke žhářskému útoku zápalnou lahví, se podle informací Českého rozhlasu v minulosti pohybovali pravicoví radikálové. Radiožurnálu to potvrdil svědek, který v lokalitě žije. Při útoku nebyl nikdo zraněn, lahev se podařilo rychle uhasit. Policie se ale zatím nedomnívá, že by za útokem stáli extremisté. Možná je i teorie, že šlo o akci někoho z osady. Policie po pachatelích pátrá.

Jeden z místních Radiožurnálu řekl, že ho v minulosti přímo v kolonii oslovili pravicoví radikálové. Zajímali se o to, jak se starousedlíkům žije s romskými rodinami a jaké tam mají problémy. Policie tuto novou informaci prověří.

Po žhářském útoku mají místní obyvatelé strach o svou bezpečnost, zvažovali vytvoření domobrany. Nakonec se rozhodli, že hlídky vytvářet nebudou. „Nastal klid. Lidé věří práci policie. Domobranu či vlastní hlídky organizovat nebudou,“ uvedl Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, který se v regionu několik let věnuje práci s romskou minoritou.

Video Telefonát Marty Pilařové
video

Telefonát Marty Pilařové

Útok mohl být akcí i někoho z osady

Domek, do kterého lahev vletěla, stojí v centru kolonie, což nahrává spekulacím, že útok přišel zevnitř osady. Podle kriminalistů se zatím rozhodně nejedná o druhý Vítkov. S tím po pondělním setkání s obyvateli kolonie souhlasí i Vishwanathan. „Nevypadá to, že by zvenčí přijela organizovaná zločinecká skupina. Spíše se nám zdá, že to je vyústění problému uvnitř lokality,“ řekl.

Rodina Ludmily Podrané ale nechápe, proč si útočník vybral zrovna jejich domek. „Nikomu nedlužím. Jen bance. Spory taky tady s nikým nemáme,“ řekl její manžel Dušan.

Policisté v lokalitě posílili své hlídky. Na vyřešení případu pracuje zvláštní vyšetřovací tým. Věc se vyšetřuje jako trestný čin obecného ohrožení, nejvyšší sazba je 8 let vězení.

Do tohoto domu v osadě Bedřiška v Ostravě hodil neznámý útočník zápalnou lahev.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24