40 procent lidí trpí poruchami spánku. Ohroženy jsou děti

Praha - Až 40 procent lidí trpí poruchami spánku. Podle vědců je dále znepokojující, že za posledních čtyřicet let se snížila jeho délka. Průměrná doba spánku se za tu dobu zkrátila o tři čtvrtě hodiny. Nedostatek spánku může vést k řadě nemocí a dokonce zkracuje délku života. „Nespavost nebo zhoršený spánek vyvolávají srdeční poruchy a potom psychiatrické nemoci, deprese, schizofrenie, úzkosti a podobně,“ říká neurolog Karel Šonka. Doba spánku ovlivňuje také délku života; spánek kratší než šest a půl hodiny zvyšuje úmrtnost. U lidí, kteří denně spí méně než pět hodin, je riziko dřívější smrti třikrát větší.

Nespavost postihuje i děti, poruchami usínání nebo opakovaným nočním probouzením trpí až 30 procent dětí. Mezi kojenci je takto postižena dokonce polovina. Na vině jsou přitom hlavně rodiče.

„U kojenců a batolat je nutné si uvědomit, že spánek se vytváří a vyzrává. A rodiče jsou faktorem, který tam musí zavést pravidelnost, správný spánkový režim,“ vysvětluje neuroložka Iva Příhodová.

Video Reportáž Magdy Trojanové
video

Reportáž Magdy Trojanové

Rodiče by měli děti odmalička učit správným návykům

Neléčená nespavost u dětí může způsobit obezitu, agresivitu, úzkost i hyperaktivitu a s tím spojené problémy ve škole. Rodiče by proto měli děti odmalička učit správným návykům. Například už od kojeneckého věku by se dítě mělo naučit usnout o samotě.