Pražská ODS chce změny ve vedení dopravního podniku

Praha - Pražští zastupitelé za ODS chtějí změny ve vedení dopravního podniku. Na úterním mimořádném jednání klubu proto doporučili radě hlavního města, aby z představenstva odvolala ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka, radního pro dopravu Radovana Šteinera (ODS) a ředitele magistrátního odboru dopravy Jana Heroudka. Podle místopředsedy klubu zastupitelů za ODS Filipa Dvořáka se teď rada města bude muset tímto doporučením zabývat. O chystaných změnách dnes informoval také deník Mladá fronta Dnes.

Pokud rada navrhované členy odvolá, přijde představenstvo o svého předsedu i místopředsedu. Odvolané členy by měl nahradit současný předseda dozorčí rady a náměstek primátora Rudolf Blažek, starosta Prahy 8 Josef Nosek a další náměstek primátora Milan Richter (všichni ODS). „Jedná se o politické rozhodnutí. Pokud valná hromada změny schválí, je to vůle vlastníka, kterou budu respektovat,“ reagoval ředitel podniku Dvořák.

DP z metra herny nedostal

Filip Dvořák rozhodnutí odůvodnil tím, že město chce mít větší vliv na chod Dopravního podniku hlavního města Prahy. Podle Richtra je ale za návrhem na odvolání ředitele Martina Dvořáka nespokojenost s jeho prací. „Ředitel nebyl schopen zařídit, aby z metra zmizely herny,“ uvedl Richter. Náměstek, který má nyní v kompetenci projekt Opencard, řediteli dopravního podniku vyčítá rovněž „špatnou koordinaci“ při rozvoji kritizovaného projektu.

Zrušení heren v prostorách metra požadoval už loni náměstek primátora Blažek. Dvořákovi dal termín do konce roku, při nesplnění žádal personální změny. Pražský primátor Pavel Bém chtěl Dvořáka odvolat už v červnu, svůj návrh nakonec stáhl.

Podle serveru iDnes.cz zřejmě Martin Dvořák bude letos v létě odvolán i z postu generálního ředitele podniku. Je totiž zvykem, že ředitel firmy bývá i předsedou nebo alespoň členem představenstva. Podobně loni z postu předsedy představenstva Českých aerolinií (ČSA) odešel jejich prezident Radomír Lašák. Následně pak Lašák opustil i pozici prezidenta ČSA.