Starka musí státu zaplatit směnku na 3,2 milionu

Praha - Kontroverzní podnikatel a fotbalový boss Jaroslav Starka musí zaplatit směnku na zhruba 3,2 milionu korun, kterou před časem policie našla v domě uprchlého a stíhaného podnikatele Radovana Krejčíře. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud. V odvolacím jednání potvrdil předchozí verdikt středočeského krajského soudu o tom, že dřívější platební rozkaz je platný.  Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Starkův právní zástupce Julius Kramarič jej odmítl komentovat. Finance na Starkovi vymáhá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který byl před časem pověřen spravováním Krejčířova obstaveného majetku.

Vrchní soud již loni potvrdil prvoinstanční rozhodnutí o platnosti platebního rozkazu týkajícího se jiné směnky - na 44 milionů korun. Deník Lidové noviny nedávno uvedl, že Starka kvůli tomu podal dovolání k Nejvyššímu soudu a požádal o odklad placení.

Starka platnost směnek zpochybňuje. V odvolání, kterým se dnes zabýval vrchní soud, Kramarič mimo jiné uvedl, že usnesení pražského vrchního státního zastupitelství o zajištění Krejčířova majetku z 15. ledna 2003 se na směnku nevztahuje. Předsedkyně odvolacího senátu Eva Hodanová však řekla, že usnesení se vztahuje na veškerý Krejčířův majetek, tedy i na směnky.

Kramarič měl v odvolání i námitky vůči odůvodnění rozhodnutí krajského soudu s tím, že je nepřezkoumatelné a prakticky totožné s odůvodněním z jiného případu. Ani s tím však advokát neuspěl. Starka také tvrdí, že vypsané směnky měly zajišťovat případné budoucí pohledávky, závazky však prý nikdy nevznikly. Prvoinstanční soud tuto námitku označil za nedůvodnou.


Fotbalového bosse Starku zadržela policie v listopadu 2006 kvůli podezření z podílu na únosu a smrti Krejčířova otce, šetření případu dosud neskončilo. Starka figuruje i v kauze únosu šéfa finanční společnosti Union Group Giuseppa Roselliho z dubna 2003. Loni v lednu se případem začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 2.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Od 21. dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas. Soud v jihoafrickém Johannesburgu 1. února 2008 rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka. Verdikt je nepravomocný.