Exstarosta Žabovřesk Kvapil zůstává ve vazbě

Brno - Bývalý starosta Brna-Žabovřesk Aleš Kvapil a jeho známý, bývalý tajemník této městské části Radovan Novotný, zůstávají ve vazbě. Soud zamítl jejich stížnost, aby byli stíháni na svobodě. Oba jsou podezřelí z korupce. Podle neoficiálních informací chtěli čtyřmilionový úplatek za to, že získají potřebné povolení pro stavební projekt v městské části Žabovřesky. Oba muži patřili k vlivným členům brněnské ODS, po propuknutí kauzy je ale strana vyloučila.

Soud dnes Kvapila a Novotného vyslechl pouze k okolnostem vazby, na věci související se samotnou korupční kauzou se nedotazoval. Kromě stížnosti na vazbu předloženou advokáty Kvapila a Novotného dostal soud návrh státního zástupce, který naopak žádal, aby dvojice byla ponechána ve vazbě.

Soud změnil důvod vazby. Původně v ní byli oba muži proto, aby nemohli ovlivňovat svědky, teď je to kvůli tomu, aby se kvůli případnému vysokému trestu nevyhýbali stíhání.

Video Reportáž Michala Šebely
video

Reportáž Michala Šebely

Podnikatel, po kterém údajně chtěli úplatek, vše popsal ČT

Hlavní svědek celého případu, podnikatel Jiří Štopl, plánoval v Brně-Žabovřeskách postavit futuristické Sonocentrum, přípravy výstavby prý běžely hladce až do loňského prosince, kdy se na scéně objevil tajemník Radovan Novotný. „Setkali jsme se a bylo mi řečeno, že pan starosta do toho takzvaně zapíchl vidle,“ vzpomíná Štopl. Na další schůzku přišel Novotný s receptem, který měl problémy s výstavbou vyřešit, na této schůzce si prý nejdřív řekl o čtyři a později o dva miliony korun jako úplatek. 

Tuto schůzku už si ale podnikatel nahrával, stejně jako další čtyři setkání, kde už se objevil i starosta Aleš Kvapil. Částka na úplatek se postupně snížila až na milion korun, který také Štopl na poslední schůzce v označených bankovkách předal. „Řekl, že se těší na další spolupráci a já jsem trochu zariskoval a řekl jsem, ona už asi žádná nebude,“ vypráví Štopl. Na Radovana Novotného už totiž za dveřmi čekali policisté. Právě on byl podle podnikatele aktivní při získávání úplatku.