ODS kritizuje hejtmany ČSSD za jejich přístup k záchranné službě, Hašek to odmítá

Praha - Sociálnědemokratičtí hejtmani nevěnují podle ODS dostatečnou pozornost problematice záchranných služeb ve svých krajích, a „ohrožují tak zdraví občanů“. Řekli to dnes náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr, místopředseda ODS Petr Bendl a někteří odvolaní ředitelé krajských záchranek. Šnajdr spolu s další náměstkyní ministryně zdravotnictví pro zdravotní péči Markétou Hellerovou také kritizoval levici, která podle nich zabránila v Parlamentu přijetí zákona o záchranné službě. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek Šnajdrovo tvrzení odmítl, opak je podle něj pravdou a sociálnědemokratičtí hejtmani prý na krajské záchranky vynaložili dostatek prostředků a hospodaření se zlepšilo.

„To co předvedl ráno Marek Šnajdr, byla typická ukázka stylu jeho práce – lži, lži a zase lži,“ reagoval Hašek na Šnajdrovo prohlášení.

ODS na problém upozornila i zdemolovanou starou sanitkou, která byla dnes zaparkována před vchodem do Poslanecké sněmovny. „Nemyslíš, zaplatíš mnohem víc,“ je jedno z hesel nasprejovaných na boku nevábného vozu. Občanští demokraté tak parodují sociálnědemokratickou kampaň, při níž prý mají modré sanitky vysvětlovat „antisociálnost“ zdravotnických plánů ODS a TOP 09.

Video Tisková konference ČSSD
video

Tisková konference ČSSD

Tisková konference ČSSD

Brífink ODS k záchranným službám

Podle Šnajdra se snižují především krajské dotace záchrankám. Ve Středočeském kraji hejtmana Davida Ratha tak chybí 43 milionů, na Pardubicku 21 milionů a v Libereckém kraji 33 milionů korun. „Jsou to škrty v řádech desítek procent,“ poznamenal Šnajdr. Sociální demokracie v krajích navíc podle něj zcela rezignovala na investice do rozvoje zdravotnické záchranné služby. „Jsou to opět poklesy proti době, kdy odpovědnost nesla ODS, o desítky milionů korun,“ zdůraznil náměstek úzce spojovaný s občanskými demokraty.

Podle Šnajdra se v některých regionech vůbec neinvestuje

Ve středních Čechách či na Liberecku se do rozvoje podle něj neinvestuje vůbec. „Je to aktivita, kterou má kraj ze zákona svěřenou. Má ze zákona uloženou povinnost zajistit fungování této služby,“ upozornil Šnajdr. Zrušeny prý byly například plány na pět nových výjezdových míst ve Středočeském i Pardubickém kraji. Exhejtman Středočeského kraje Bendl poznamenal, že se za jeho úřadování například podařilo snížit průměrné stáří sanitek z 12,5 roku na roky čtyři. Za poslední rok už se ale nový vůz nekoupil ani jeden.

Podle Šnajdra byli po nástupu ČSSD k moci v regionech odvoláni v pěti krajích ředitelé záchranných služeb, často prý bylo zlikvidováno jejich vedení jako celek. Někteří z nich dnes vystoupili na stranické tiskové konferenci. Robert Zelenák, někdejší ředitel záchranky ve Středočeském kraji, poznamenal, že při jeho odchodu bylo na účtu záchranné služby okolo 60 milionů. „Byly určeny na platovou úpravu, nákup vozů a dobudování zbývajících pěti stanovišť. Ani jeden z bodů nebyl splněn, jen těch 60 milionů zmizelo,“ prohlásil.

Ilustrační foto
Ilustrační foto