Soud potrestal pět lidí za vylákání 50 milionů od pražského magistrátu

Praha - Za vylákání 50 milionů z pražského magistrátu potrestal pražský městský soud pět lidí tresty v rozmezí 3,5 - 7 let vězení, další tři obviněné soud zprostil. Viktor Jakoubek, který byl podle obžaloby hlavním organizátorem, se před soudem přiznal k účasti na tomto podvodu. Čin však podle svých slov neorganizoval a byl k němu nucen. Většina ostatních svou vinu odmítla. Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupkyně si ponechala v případě zprošťující části rozsudku lhůtu na rozmyšlenou a odvolala se proti zbývající části. Nebyla spokojena s kvalifikací trestného činu. Dva obžalovaní se odvolali na místě, dva se odvolání vzdali a zbývající si ponechali lhůtu.

Viktor Jakoubek a Mykola Machnickyj podle soudu trestný čin spáchali jako členové organizované skupiny. Proto oběma uložil trest ve výši sedmi let. Jakoubka navíc soudkyně Milena Němcová potrestala propadnutím majetku a Mykolu Machnického, který je stíhán jako uprchlý, vyhoštěním na neurčito.

Bývalému úředníkovi magistrátu Jiřímu Lorencovi soudkyně uložila pět let vězení. Serhij Machnickyj, který je také stíhán jako uprchlý, dostal tři a půl roku vězení a vyhoštění na sedm let. Artemu Kuklinskému, který je v současné době ve vězení za úvěrový podvod a zodpovídal se navíc i z padělání a pozměňování veřejné listiny, uložila soudkyně souhrnný trest ve výši tři a půl roku a po odpykání trestu bude vyhoštěn na pět let. Vladislav Toman, Stanislav Srba a Jiří Bursa byli dnes viny zproštěni.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Padesát milionů šlo na jiný účet

Trestný čin spočíval podle obžaloby v tom, že na faktuře za stavební práce bylo pozměněno číslo účtu. Částka měla být poukázána na účet stavební společnosti Skanska. Místo toho ale peníze putovaly na účet firmy Garok, který je veden ve stejné bance. Odtud pak podle spisu peníze putovaly na další účty. Z celkové sumy se podle obžaloby podařilo zajistit asi 5,5 milionu korun. Soud zároveň nechal propadnout majetek dvou odsouzených - magistát ale i tak přijde o desítky milionů.

Propojení mezi Jakoubkem a Mykolou Machnickým prokázaly telefonické hovory a SMS zprávy. Tímto způsobem byl usvědčen i dlouholetý kamarád Jakoubka Lorenc. „Zneužil svého postavení. Domníval se, že když nemá pravomoc podepisovat, tak se trestu vyhne,“ řekla soudkyně v odůvodnění rozsudku. Podle soudu však Lorenc fakturu na 50 milionů předal Jakoubkovi, který ji dal dalšímu z obžalovaných Mykolovi Machnickému. Machnickyj změnil na faktuře číslo účtu a poslal ji stejnou cestou zpět. Lorenc vše popřel s tím, že nemohl nic podepisovat a o ničem rozhodovat. „Byl jsem do toho případu nešťastně zakomponován,“ hájil se dnes Lorenc.