V Praze je král Kambodže, baletní mistr s výbornou češtinou

Praha - Do České republiky přijel na soukromou návštěvu kambodžský král Norodom Sihamoni, který v letech 1962 až 1975 studoval v Praze. Na Pražském hradě se setkal s prezident emVáclavem Klausem a jeho manželkou Livií, kteří pro něj připravili slavnostní oběd a poté pěvecké vystoupení dětského sboru Zvoneček. Šestapadesátiletý monarcha, který mluví plynule česky, je v Česku od neděle, zůstat by měl zhruba týden.

Král byl představením viditelně nadšen, s dětmi se i vyfotografoval. Z Hradu si pak odnesl malý zvoneček, který mu děti věnovaly jako symbol svého pěveckého sboru. Před obědem a koncertem se Norodom Sihamoni s Klausem setkal dvacet minut také soukromě. Koncert uspořádaný ve Španělském sále si mezi třicítkou hostů nenechal ujít například premiér Jan Fischer s manželkou, tanečník Vlastimil Harapes a ministryně školství Miroslava Kopicová.

Akademie múzických umění udělí králi čestný doktorát

Video Reportáž Adama Kautského
video

Reportáž Adama Kautského

Klaus a král se setkali již před čtyřmi lety. Oba tehdy vyzvali k rozvoji česko-kambodžských vztahů na všech úrovních. Tehdy král před novináři mluvil perfektní češtinou, v níž byl jen nepatrný cizokrajný přízvuk. Českou kulturu si oblíbil v dětství a dospívání, kdy zde v letech 1962 až 1975 studoval. Krále proto dnes čeká i návštěva baletní školičky Národního divadla, kterou v dětství absolvoval. V pátek pak převezme čestný doktorát na Akademii múzických umění, kterou zde vystudoval.


Norodom Sihamoni přijel poprvé do Prahy jako devítiletý princ. Na žádost jeho rodičů o zprostředkování tanečního vzdělání totiž kladně odpovědělo pouze československé velvyslanectví v Paříži. V Praze chodil do základní školy s rozšířeným jazykovým vyučováním v Ostrovní ulici a vystudoval i konzervatoř a balet na AMU. Při své poslední návštěvě v roce 2006 dostal kambodžský král čestné občanství Prahy. Stal se tak prvním králem, který je držitelem titulu udíleného městem.