Pozemek, který brání dostavbě D11, vlastnilo i několik státních úředníků

Hradec Králové - Dostavbu dálnice D11 u Hradce Králové blokuje několik představitelů státní a veřejné správy. Jsou totiž vlastníky cesty, kterou stát nutně potřebuje – kříží totiž trasu dálnice. Tento pozemek prodala před jedenácti lety farmářka Ludmila Havránková ekologům, kteří proti stavbě D11 protestovali. Teď ho ale farmářka musí získat zpátky, protože dohoda o odblokování cesty má být součástí výměny pozemků se státem.

Jedním ze 67 vlastníků polní cesty je i náměstek ministra životního prostředí Aleš Kuták. Ten by se přitom měl ve službách státu snažit o dostavbu dálnice. „Uvědomoval jsem si, že je toto je problém. Já jsem dal plnou moc k tomu, aby byl pozemek převeden zpátky na paní Havránkovou,“ uvedl k tomu Kuták. Dalšími vlastníky pozemku jsou i náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ) nebo úředník státní správy v CHKO Broumovsko Jiří Malík.

Ludmila Havránková prodala 346 metrů čtverečních ekologům v roce 1999, jako pojistku ve svém letitém sporu se státem. Jiří Malík, který zastupuje všechny vlastníky cesty, potvrdil, že už souhlasili s převodem na původní majitelku Havránkovou. Ta má cestu předat státu jako součást chystaných dohod o výměně tří hektarů půdy. Kuták i Ander jeho slova potvrdili, svého podílů na cestě už se prý vzdali.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Silničáři chtějí na pozemky farmářky Havránkové vstoupit 1. října. Do dvou let by mohli poslední tříkilometrový úsek D11 před Hradcem dokončit.