Poslanci ukončili schůzi, znovu se sejdou v polovině dubna

Praha – Poslanci dnes odsouhlasili, že další mimořádná schůze o zdravotnictví nebude a že všemi body, které ve čtvrtek nestihli projednat, se budou zabývat až na řádné dubnové schůzi. Po projednání několika bodů tak schůze po poledni skončila. Zákonodárci dnes přijali zahrádkářský zákon a také novelu o podpoře sportu, podle níž by se policisté měli vřítit na stadiony při všech rizikových utkáních. Sněmovnou prošla i novela obchodního zákona, která má zamezit takzvaným katalogovým podvodům a vládní návrh, který má snížit administrativní zátěž podnikatelů. Zelenou dostala i novela o veřejných zakázkách. Průlomové rozhodnutí padlo u novely rozpočtových pravidel. Každá škola by mohla dostat z programu Vzdělání ke konkurenceschopnosti kolem milionu korun.

Poslanci schválili i novelu, která přinese nové povinnosti provozovatelům skládek a výrobcům aut. Obce budou moci rozšířit odpadový systém.

Zahrádkářský zákon upravuje podmínky vzniku, činnosti i zániku zahrádkářských osad. Nyní ho dostane k posouzení Senát. Zákon, který definuje zahrádkářství jako veřejně prospěšnou činnost přispívající významnou měrou k ochraně přírody, životního prostředí a podpoře zdravého životního stylu, se podle předkladatelů snaží ochránit zahrádkáře a poskytnout jim alespoň minimální záruky pro jejich činnost. Zákon odolal návrhu na zamítnutí, pro který hlasovaly ODS a KDU-ČSL. Komunisté a sociální demokraté naopak zákon svým hlasováním uhájili. Pod materiálem jsou podepsáni zejména sociálně demokratičtí a komunističtí poslanci, ale také předseda klubu zelených Přemysl Rabas. Bývalá vláda Mirka Topolánka s návrhem nesouhlasila.

Video Sněmovna ukončila březnovou schůzi
video

Sněmovna ukončila březnovou schůzi

Novela obchodního zákoníku má zase zamezit takzvaným katalogovým podvodům. Tedy nabídkám na údajně bezplatnou reklamu, za kterou ve skutečnosti ale podnikatel stejně zaplatí. 

Aktuální situací v českém zdravotnictví a dalšími body, které poslanci nestihli projednat na čtvrteční mimořádné schůzi, by se měli zabývat až na řádné dubnové schůzi - poslední schůzi před volbami. Jedná se například i brněnskou tkáňovou banku nebo situaci kolem Lázní Toušeň. Na pořad by měly přijít ve čtvrtek 15. dubna. Dohodlo se na tom vedení sněmovny s poslaneckými kluby a poslanci s tím souhlasili.