Poslanci ukončili schůzi, znovu se sejdou v polovině dubna

Praha – Poslanci dnes odsouhlasili, že další mimořádná schůze o zdravotnictví nebude a že všemi body, které ve čtvrtek nestihli projednat, se budou zabývat až na řádné dubnové schůzi. Po projednání několika bodů tak schůze po poledni skončila. Zákonodárci dnes přijali zahrádkářský zákon a také novelu o podpoře sportu, podle níž by se policisté měli vřítit na stadiony při všech rizikových utkáních. Sněmovnou prošla i novela obchodního zákona, která má zamezit takzvaným katalogovým podvodům a vládní návrh, který má snížit administrativní zátěž podnikatelů. Zelenou dostala i novela o veřejných zakázkách. Průlomové rozhodnutí padlo u novely rozpočtových pravidel. Každá škola by mohla dostat z programu Vzdělání ke konkurenceschopnosti kolem milionu korun.

Poslanci schválili i novelu, která přinese nové povinnosti provozovatelům skládek a výrobcům aut. Obce budou moci rozšířit odpadový systém.

Zahrádkářský zákon upravuje podmínky vzniku, činnosti i zániku zahrádkářských osad. Nyní ho dostane k posouzení Senát. Zákon, který definuje zahrádkářství jako veřejně prospěšnou činnost přispívající významnou měrou k ochraně přírody, životního prostředí a podpoře zdravého životního stylu, se podle předkladatelů snaží ochránit zahrádkáře a poskytnout jim alespoň minimální záruky pro jejich činnost. Zákon odolal návrhu na zamítnutí, pro který hlasovaly ODS a KDU-ČSL. Komunisté a sociální demokraté naopak zákon svým hlasováním uhájili. Pod materiálem jsou podepsáni zejména sociálně demokratičtí a komunističtí poslanci, ale také předseda klubu zelených Přemysl Rabas. Bývalá vláda Mirka Topolánka s návrhem nesouhlasila.

Novela obchodního zákoníku má zase zamezit takzvaným katalogovým podvodům. Tedy nabídkám na údajně bezplatnou reklamu, za kterou ve skutečnosti ale podnikatel stejně zaplatí. 

Aktuální situací v českém zdravotnictví a dalšími body, které poslanci nestihli projednat na čtvrteční mimořádné schůzi, by se měli zabývat až na řádné dubnové schůzi - poslední schůzi před volbami. Jedná se například i brněnskou tkáňovou banku nebo situaci kolem Lázní Toušeň. Na pořad by měly přijít ve čtvrtek 15. dubna. Dohodlo se na tom vedení sněmovny s poslaneckými kluby a poslanci s tím souhlasili.