Být ministrem nebo zůstat hejtmanem? Rath by volil spíše druhé

Praha – Za rok a půl lze na pozici krajského lídra rozpracovat mnoho projektů, avšak velmi málo dotáhnout do konce. Proto by středočeský hejtman David Rath (ČSSD) podle svých slov při případných vyhraných volbách neusiloval o ministerstvo zdravotnictví a raději setrval na pozici, kterou mu přinesly výsledky posledního měření sil v regionálních obvodech. Prostor pro definitivní rozhodnutí si však výrazný politik ponechává, vše se prý bude odvíjet od výsledku voleb a podoby vzniklé koalice.

Stínový ministr zdravotnictví se v pořadu Hyde Park ČT24 nenechal dotlačit k jednoznačné odpovědi na své další politické účinkování při možné výhře ČSSD v parlamentních volbách, pokračování započaté práce v nejbohatším mimopražském regionu však považuje za klíčové. „Na kraji jsem rok a půl, za tu dobu jsme hodně věcí zahájili, ale ne zatím moc věcí dokončili. Mám obavu, že by to také řada lidí brala jako podraz. Nerad bych působil tak, že chci přeběhnout na ministerstvo a kraj nechám. Já teď říkám svůj pocit, že raději bych zůstal na kraji a dotáhl to, co je rozpracováno. Definitivní rozhodnutí musí padnout po volbách,“ řekl Rath.

Právě Rath je veřejností často kritizován kvůli spojení funkce řádného poslance a šéfa středočeského úřadu. Podle Ratha je však nutné posuzovat činnost konkrétního politika podle jasně měřitelných výsledků. Odkázal proto voliče na porovnání svého poslaneckého účinkování i aktivity kraje. „Lidé si mohou najet na stránky Poslanecké sněmovny, kde si mohou prohlédnout, kolikrát jsem ve sněmovně vystoupil, co tam říkal, jaké měl názory, a srovnat to s ostatními poslanci. Co se týká krajského úřadu, ať mě lidé hodnotí podle toho, kolik se nám podaří nemocnic přestavět i vybudovat, kolik škol, jak jsme úspěšní v ochraně životního prostředí, v čerpání evropských fondů,“ upozornil Rath.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

Kraj respektuje rozhodnutí pyšelských dětí

Jedním ze známých případů, které hejtmanství muselo v minulých měsících řešit, byl osud chovanců z dětského domova v Pyšelích na Benešovsku. Tamější budova je totiž podle názoru kraje, podpořeného odborníky, v nevyhovujícím stavu. Úřad proto nabídl dětem stěhování do nového objektu v Choceradech. Hlavním kritériem se však stal názor samotných chovanců, kteří se v uspořádané anketě rozhodli v Pyšelích zůstat. Stěhování tehdy nedoporučila ani psycholožka, zkoumající citové vazby dětí na jejich prostředí.

I přes rozčarování nad současným stavem objektu Rath vzkázal pyšelským dětem, že jejich stanovisko je klíčové a on jako hejtman nebude dále usilovat o stěhování dětského domova. „Ta budova je jistě přestavitelná, ale je opravdu ohromná a stará. Dnešní trendy odborníků ukazují, že tento typ zařízení je jako budova k živobytí nevhodný. Hledáme variantní řešení, zatím je možná přestavba budovy,“ nastínil Rath.

„Proti soukromým ambulancím nic nemám“

Během pořadu Rath odpovídal také na divácké dotazy ohledně zdravotnictví, které se ukázalo jako hlavní téma v posledních krajských volbách. Bývalý předseda České lékařské komory i exministr nastínil možné kroky sociálních demokratů v tématu poplatků ve zdravotnictví. Rath mimo změn nastavení limitů vysvětloval svou koncepci kombinovaného systému vlastnictví nemocnic. Podle něj je ideálním modelem existence jedné neziskové nemocnice v okrese, která může být doplněna systémem soukromých nemocnic. 

David Rath:

„My od začátku nejsme proti soukromým lékařům. My říkáme: 'Ambulantní sféra, polikliniky a ambulance, které jsou soukromé, ať zůstanou soukromé.' Nejsme ani proti soukromým nemocnicím, ale říkáme: 'Soukromá nemocnice musí být doplněk systému.' Ta konkurence je v tomto případě přínosná.“

Sociální demokracie tvrdí, že v případě vyhraných voleb udělají vše pro zrušení poplatků za návštěvu u lékaře, podle Ratha má však smysl zanechat hrazení za stravování v nemocnicích. „Myslím si, že příspěvek na stravu v nemocnici má svoji logiku. Měl by to platit jenom ten, kdo skutečně jí v nemocnici. Byl by to nějaký procentuální podíl z nákladů na stravu,“ dodal Rath.

David Rath
David Rath
Více fotek
  • David Rath autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1414/141317.jpg
  • Dětský domov Pyšely autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1187/118629.jpg
  • David Rath autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/938/93763.jpg