Jurásková požádá o navýšení plateb za státní pojištěnce

Praha – Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková požádá premiéra Jana Fischera a ministra financí Eduarda Janotu o zvýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Řekla to v Otázkách Václava Moravce s tím, že vláda by o případném navýšení měla rozhodnout do června - aby stát za státní pojištěnce začal platit víc od ledna 2011.

Jurásková se v diskusi s prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem shodla, že když stát nezvýší platby za státní pojištěnce, hrozí závažný nedostatek peněz ve zdravotnictví.

Kolik dostávají pojišťovny

  • za zaměstnance v průměru 2 700 Kč
  • podnikatelé platí necelých 1 300 Kč
  • osoby bez zdanitelných příjmů 1 080 Kč
  • děti, důchodci a nezaměstnancí - za ně platí stát 723 Kč

Stát platí za 58 procent lidí, kteří čerpají 80 procent péče.

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

Podle Kubka je zvýšení plateb státu otázkou priorit, zda chce kvalitní zdravotnictví, školství, nebo luxusní tanky a nejdražší dálnice. Ministr, který nedokáže navýšení prosadit, nemá podle něj na svém místě co dělat. Zdravotnictvím proteče ročně 240 miliard korun. Mezi lety 2003 až 2007 stouply výdaje pojišťoven o 35 procent, spoluúčast pacientů o 123 procent.

Právě spoluúčast pacientů byla dalším tématem pořadu. Podle šéfa největší české pojišťovny VZP Pavla Horáka je ve srovnání se světem malá a je tedy nutné, aby existovala možnost připojištění. Kubek se ale domnívá, že spoluúčast, která v posledních šesti letech vzrostla víc než dvojnásobně, je teď na hranici sociální únosnosti. „Já jsem také přesvědčena o tom, že spoluúčast musí být, a to zejména z toho důvodu, aby byl pacient postaven před situaci, kdy musí rozhodovat sám za sebe,“ trvá na spoluúčasti Jurásková.

Se spoluúčastí pacientů souhlasí i přednosta Neurochirurgické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Vladimír Beneš, je ale třeba ji vytvořit adresně. „Co je zadarmo, nestojí za nic,“ řekl. Podle něj pokud má pacient vše zadarmo, tak si toho neváží. Pokud bude připlácet, začne se chovat zodpovědněji, což v důsledku bude znamenat úspory.

Česku by prý stačilo méně zdravotních pojišťoven

Řeč přišla i na otázku počtu zdravotních pojišťoven. V Česku jich v současnosti funguje včetně VZP devět. Kubek by se bál monopolu, jedné silné pojišťovny, která by měla na starost všechny pojištěnce. „Ideální je čtyři až pět konkurujících si zdravotních pojišťoven, které by byly přibližně stejně silné,“ domnívá se. S tím souhlasí i Jurásková, podle ní je vzhledem k počtu obyvatel Česka tento počet ideální. Možnost výběru a konkurenceschopnost by měla zůstat zachována. Existenci jedné pojišťovny odmítl i Horák, mimo jiné i z vlastní zkušenosti, kdy se prý VZP jakožto „kvazimonopolu“ klade vše za vinu.

Ceny některých léků klesnou

Jurásková také v Otázkách uvedla, že rozšířila cenovou regulaci na více léků. Výdaje pojišťoven i pacientů by tak měly klesnout o pět procent. Od dubna pak systém uspoří další zhruba dvě miliardy přehodnocením cen. „Dvanáct skupin léčivých přípravků z formy neregulované je v tuto chvíli zařazeno do regulace, to je jenom jedno z opatření. To další je, že k 1. dubnu vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) správní rozhodnutí o revizi cen, bude se týkat tisíce léčivých přípravků,“ řekla. Levnější by tak měly například být léky na snížení krevního tlaku. Kubek Juráskové vytkl, že tyto peníze mohly být uspořeny už loni. Revizi cen léků měl mít SÚKL hotovou do konce roku 2008. Jurásková připustila, že SÚKL má problémy s revizí cen a úhrad léků, není ale celá vina jen na něm. O cenách a úhradách se rozhoduje ve správním řízení, v němž mají firmy a zdravotní pojišťovny možnost odvolání proti návrhu SÚKL. Naplno ji využívají, takže při dodržení všech správních lhůt se rozhodnutí protahuje.

Pavel Horák
Pavel Horák
Více fotek
  • Pavel Horák autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1515/151490.jpg
  • Všeobecná zdravotní pojišťovna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/930/92984.jpg
  • Lékárna autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/651/65036.jpg