Připravuje se další stavba trati do liberecké Rochlice

Liberec – Další etapa modernizace tramvajové trati z centra Liberce do Vratislavic a stavba nové odbočky na sídliště Rochlice budou stát zhruba 170 milionů korun. Dopravní podnik začne se stavbou před koncem roku, pokusí se na ni získat dotaci z Regionálního operačního programu. Pokud evropské peníze nezíská, zaplatí dopravní podnik podle libereckého primátora Jiřího Kittnera stavbu prostřednictvím dodavatelského úvěru. Celkem přijde rekonstrukce vratislavické a výstavba rochlické trati asi na tři čtvrtě miliardy korun.

Dnes jezdí do šestnáctitisícové Rochlice a Zeleného Údolí jen autobusy. Jejich kapacita přitom nepostačuje, ačkoli jsou ve špičce minimální intervaly. „Rádi bychom na sídliště jezdili do roku 2014,“ poznamenal primátor, který je zároveň předsedou představenstva dopravního podniku. Postupně mají vzniknout více než dva kilometry trati, má jít o největší současnou investiční akci dopravního podniku i samotného Liberce.

Práce na modernizaci trati na Vratislavice začaly už v roce 2008 přestavbou terminálu městské dopravy v centru. Díky tomu se mohou na terminálu otáčet tramvaje. Nová úprava umožňuje i připojení nové linky do Rochlic. Loni byla dokončena další část modernizace. I ji financoval podnik z větší části z evropských dotací. Úpravy se dočkal asi půlkilometrový úsek v Mlýnské ulici. Přibyla druhá kolej, z evropských peněz se také podařilo zrekonstruovat koryto Mlýnského potoka. Dosavadní etapy stály již přes čtvrt miliardy korun.