Doživotí a 67 let rozdal soud čtveřici brutálních Uzbeků

Praha - Za vraždu prostitutky a pokus o vraždu muže a loupež má jít Uzbek Sohibek Juldašbajev na doživotí do vězení. Jeho komplici Chusnidin Šodijev, Naimjon Alimov a Akmal Džabarov si mají za mřížemi odpykat 23, 25 a 19 let. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud, rozsudek zatím není pravomocný. Hlavní líčení se z bezpečnostních důvodů konalo v budově vrchního soudu, protože Uzbekové zřejmě plánovali útěk z budovy městského soudu po vraždě justiční stráže.

 

Soudkyně Silvie Slepičková dnes uvedla, že se uzbečtí mladíci v únoru 2008 vypravili do Vodičkovy ulice do bytu prostitutky, která byla Juldašbajevovou milenkou. V době činu Uzbekům bylo od 19 do 23 let. Proti vůli obyvatelky bytu si počkali na jedenatřicetiletého cizince, který se živil jako její pasák a dlužil Juldašbajevovi peníze za víza. Byt vyloupili, a když tam cizinec nad ránem přišel s další prostitutkou, zbili a zkopali ho tak, že mu mimo jiné zlomili několik obličejových kostí. Juldašbajev mu pak podřízl hrdlo.

Soudkyně Silvie Slepičková:

„Juldašbajev je naprosto necitelný a brutální pachatel, který byl během jediného večera schopen pokusit se zavraždit tři osoby. Je nepřípustné, aby se pohyboval na svobodě.“

Video Telefonát Terezy Kručinské
video

Telefonát Terezy Kručinské

Podle rozsudku se Uzbeci domnívali, že je pasák mrtvý, a začali řešit, jak naložit s dvěma očitými svědkyněmi. Poté, co je znásilnili, prý Juldašbajev své spoutané milence za pomoci ostatních přetáhl přes hlavu igelitový sáček a udusil ji. Podle znalců žena umírala zhruba deset minut v trýznivých bolestech. Stejným způsobem chtěli naložit i s druhou prostitutkou, ta si ale dokázala sáček z hlavy strhnout a slíbila Uzbekům výměnou za svůj život finanční obnos přes 500 korun. Proto ji nezavraždili.

Při odchodu z místa činu polili tělo podříznutého pasáka alkoholem, zapálili ho a pustili v bytě plyn. Popálený cizinec se ale bolestí probral a i přes závažná zranění si dokázal přivolat pomoc. Lékaři ho pak včasným zákrokem zachránili.

Trest si cizinci odpykají v ČR

Soud uložil Juldašbajevovi, Alimovovi a Šodijevovi také trest za ozbrojenou loupež, kterou podle spisu spáchali v říjnu roku 2007 u Frýdku-Místku společně s dalšími dvěma Uzbeky. Všichni čtyři cizinci byli také na neurčito vyhoštěni z České republiky. Trest by si ale měli odpykat v tuzemsku.

Obžalovaní se loni ve vazbě domlouvali motáky na tom, že v budově pražského městského soudu zastřelí justiční stráž a utečou na svobodu. Šodijev se koncem loňského roku pořezal ve vazební cele a mimo jiné si uřízl část genitálií. V únoru pak napadl eskortu vězeňské služby a pokusil se ji odzbrojit.