Topolánek čelí kritice za své výroky, LUI se ho zastal

Praha – Kvůli stereotypním výrokům Mirka Topolánka pro časopis LUI, kterými se předseda ODS vyjádřil nelichotivě na adresu církví, homosexuálů i voličů ČSSD, došla trpělivost i jeho spolustraníkům. Předseda Senátu Přemysl Sobotka na mimořádné tiskové konferenci Topolánka otevřeně vyzval, aby odstoupil ze stranické kandidátky pro volby do sněmovny a zvážil své setrvání ve vedení ODS. Sobotka se ostře distancoval od obsahu Topolánkových názorů a upozornil, že podobné vystupování pouze nahrává konkurenčním politickým stranám a „sílícímu populismu sociální demokracie“. Naopak šéfredaktor LUI Jakub Starý se Topolánka zastal.

Topolánek pokládá situaci vyvolanou svými výroky za uměle vytvořenou, podrobněji se chce vyjádřit po úterním ranním jednání stranického vedení. Sám však přiznal, že nad výzvou Sobotky vážně přemýšlí. Že by měl kvůli svým výrokům Topolánek vyvodit vlastní odpovědnost a odstoupit si myslí i místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. „Pan předseda by měl sám zvážit, zda těmito postoji poškozuje možnosti úspěchu ODS ve volbách,“ řekla Němcová. 

Němcová o Topolánkovi:

Myslím si, že by měl Mirek Topolánek kvůli svým výrokům vyvodit vlastní odpovědnost a odstoupit."

Video Brífink Přemysla Sobotky k výrokům Mirka Topolánka
video

Brífink Přemysla Sobotky k výrokům Mirka Topolánka

Brífink Přemysla Sobotky k výrokům Mirka Topolánka

22.3.2010

Reportáž Lukáše Dolanského

Reakce Pavla Béma

Reakce předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányaie

Události, komentáře o Topolánkovi


Novinové stránky i zpravodajské servery začaly v pátek a sobotu vyplňovat citace z neformálního rozhovoru, který Topolánek poskytl redaktorovi magazínu pro homosexuály. Předseda ODS hovořil například o premiéru Janu Fischerovi s poukazem na jeho židovství. Prohlásil také, že církev v minulosti vymývala lidem mozky. Topolánek se za slova, která zveřejnil v pátek server blesk.cz, později omluvil. Trvá ale na tom, že byla vytržena z kontextu, což potvrdil i šéfredaktor gay magazínu LUI. Fischer nicméně dnes veřejně uvedl, že kvůli urážlivým výrokům omezí svou komunikaci s předsedou ODS na pracovní minimum.

Přemysl Sobotka:

„Jsem velmi rozhořčen obsahem jeho (Topolánkových) vět pro časopis LUI. Tento styl je v zásadním rozporu s ideály ODS i jejím myšlením. Takové výroky podle mého názoru poškozují ODS a nahrávají sílícímu populismu sociální demokracie. Proto doporučuji Mirkovi Topolánkovi, aby odstoupil z kandidátky ODS pro volby do Poslanecké sněmovny a aby zvážil své působení ve vedení ODS.“

„Ta výzva předsedy Senátu je zajímavá ze dvou důvodů. Přemysl Sobotka je v podstatě stvořitel Mirka Topolánka. V roce 2002 se o to velmi významně zasloužil tím, že Mirku Topolánkovi sehnal voličskou koalici, aby se Mirek Topolánek stal předsedou ODS, a od té doby byl jedním z jeho nejloajálnějších spojenců. Druhá věc: z toho vyjádření je cítit snaha o distanc od strany, která s Mirkem Topolánkem zřejmě podle průzkumů míří k volební porážce,“ komentoval analytik ČT Jindřich Šídlo. Polednímu prohlášení Sobotky podle informací ČT předcházela ostrá hádka mezi ním a Mirkem Topolánkem přes SMS.

Předseda pražské ODS Pavel Bém považuje vyjádření Topolánka za nešťastné, výzva k rezignaci však podle něj není dva měsíce před volbami tím správným řešením. Strana se prý musí soustředit na volební kampaň, a tím zahladit pachuť aktuální aféry. „Změna vedení je záležitost pro volební stranický kongres. Já Přemka Sobotku chápu, respektuji jeho názor, ale v tomto ohledu se s ním neztotožňuji,“ reagoval Bém.

Ministr dopravy Gustáv Slamečka, o kterém Topolánek také hovořil, lídrovi ODS vzkázal, že nemá za co se omlouvat. Ví prý, že Topolánek není antisemita ani homofob. Topolánek si naopak vysloužil ostrou kritiku od svých volebních protivníků. Vedení ČSSD ho vyzvalo k okamžitému odstoupení z pozice šéfa občanských demokratů. Šéf ODS podle nich stahuje českou politiku do hlubin nenávisti a nesnášenlivosti, a proto by měl odejít. Kritikou nešetřila ani Židovská liberální unie v Česku s tím, že jeho slova by mohla podpořit podobnou rétoriku krajní pravice.

František Bányai, předseda Židovské obce v Praze:

„Nešikovná slova se obtížně vysvětlují a vždy mohou narušit korektní vztahy. Dostali jsme od pana Topolánka omluvný dopis, já jsem vyjádřil přesvědčení, že jsem si jist, že cílem nebyl jakýkoliv negativní postoj k židovské komunitě… Pan Topolánek nabídl setkání, ale já myslím, že to v tomto okamžiku před volbami není aktuální.“

Výroky byly vytržené z kontextu

Na obhajobu Mirka Topolánka vystoupil šéfredaktor magazínu LUI Jakub Starý. Zveřejněné video, ze kterého se výroky dostaly do médií, totiž neobsahuje ty části, kde Mirek Topolánek hovoří o svých liberálních postojích. Magazín prý oslovil více politiků, ovšem pouze Topolánek s focením souhlasil. Podle Starého navíc během focení mile překvapil svými postoji k minoritám. „Současně je mou povinností uvést, že ony hojně diskutované věty, které pan Topolánek vyřkl, byly skutečně vyřčeny s dobrým záměrem a ve výsledku vytrženy z kontextu,“ uvedl Starý na webu magazínu LUI. Ten proto zveřejnil nesestříhané video z focení.

Na nesestříhaný rozhovor s Mirkem Topolánkem se podívejte zde.

Starý také na webu vysvětluje, že se mělo video z focení objevit pouze na webu Stream.cz, kde má magazín LUI svůj kanál. Tam navíc měly být zveřejněny jen záběry z focení bez rozhovoru, ten měl být překrytý hudbou.