ČSSD znovu kritizovala Topolánka, LUI zveřejnil nesestříhané video

Praha - Sociální demokraté na tiskové konferenci znovu kritizovali předsedu ODS Mirka Topolánka za výroky, které zazněly během focení na obálku gay magazínu LUI. Jiří Paroubek připomněl i některé starší výroky, kterými lídr ODS vyvolal vlnu pobouření, např. Es kommt der Tag nebo Noc dlouhých nožů. „On je zjevně fascinován nejtemnějšími obdobími evropské historie, to je velmi smutné a já mohu připojit jen slovo bohužel,“ podotkl Paroubek.

Na brífinku vystoupil i jihomoravský hejtman Michal Hašek, právě v Jihomoravském kraji totiž Topolánek kandiduje v květnových volbách do sněmovny. Haškovi vadily zejména výroky o církvi, hejtman ve své kritice zašel až k příchodu Cyrila a Mětoděje, připomněl také, že se Topolánek loni zúčastnil slavnostní akce uspořádané při příležitosti návštěvy papeže v Česku. „Cpal se na takové akce, jako bylo setkání s Benediktem XVI. čistě z pokryteckých důvodů kvůli kampani ODS,“ domnívá se Hašek. Na závěr svého vystoupení zopakoval, že by se měl Topolánek omluvit a v české politice skončit.

Výroky byly vytržené z kontextu

Video Tisková konference ČSSD
video

Tisková konference ČSSD

Na obhajobu Mirka Topolánka vystoupil šéfredaktor magazínu LUI Jakub Starý. Zveřejněné video, ze kterého se výroky dostaly do médií, totiž neobsahuje ty části, kde Mirek Topolánek hovoří o svých liberálních postojích. Magazín prý oslovil více politiků, ovšem pouze Topolánek s focením souhlasil. Podle Starého navíc během focení mile překvapil svými postoji k minoritám. „Současně je mou povinností uvést, že ony hojně diskutované věty, které pan Topolánek vyřkl, byly skutečně vyřčeny s dobrým záměrem a ve výsledku vytrženy z kontextu,“ uvedl Starý na webu magazínu LUI. Ten proto zveřejnil nesestříhané video z focení.

Na nesestříhaný rozhovor s Mirkem Topolánkem se podívejte zde.

Starý také na webu vysvětluje, že se mělo video z focení objevit pouze na webu Stream.cz, kde má magazín LUI svůj kanál. Tam navíc měly být zveřejněny jen záběry z focení bez rozhovoru, ten měl být překrytý hudbou. 

Topolánka už se v sobotu zastal ministr dopravy Gustav Slamečka, o kterém Topolánek na videu také mluví. Slamečka prý ví, že není předseda ODS antisemita ani homofob a nemá se mu prý za co omlouvat. Výroky naopak pobouřily premiéra Jana Fischera, který s Topolánkem omezí komunikaci na pracovní minimum. Topolánek si také vysloužil ostrou kritiku nejen svých volebních protivníků, ale i některých spolustraníků.