Kohout otočil, velvyslankyně Vicenová v Bruselu zůstává

Brusel - Současná úřednická vláda Jana Fischera nakonec nebude odvolávat českou velvyslankyni při EU Milenu Vicenovou. V Bruselu to oznámil ministr zahraničí Jan Kohout, a to navzdory tomu, že ještě minulý týden hovořil o odvolání Vicenové. Nyní hodlá Kohout připravit plán střídání velvyslanců na vysokých postech. Rozhodovat o něm ale bude až kabinet, který vznikne po květnových volbách. Zda navrhne změnu i na postu v Bruselu, Kohout říci nechtěl.

Záměr současnou velvyslankyni při EU odvolat Kohout v pátek potvrdil týdeníku Respekt. Vicenovou měla s největší pravděpodobností vystřídat nynější velvyslankyně v Řecku Hana Mottlová. Ministr to dnes nechtěl potvrdit a navíc označil předchozí informace za mediální spekulace. Po setkání s Vicenovou v Bruselu dnes pouze řekl, že spolu mají korektní dohodu, o podrobnostech ale nechtěl hovořit.

Kohout pouze podotkl, že hodlá připravit seznam pro personální změny na důležitých zahraničních postech, který předloží svému nástupci v příští vládě: „To jest, aby příští vláda o těchto postech rozhodla. Prostě tato vláda paní velvyslankyni Vicenovou odvolávat nebude.“

Za mýtus označil Kohout také to, že by chtěl Vicenovou odvolat kvůli neschopnosti. „První mýtus, který se vytvářel, a velmi nefér, byl ten, že paní velvyslankyně nezvládala své úkoly. To je velká lež a velká faleš,“ řekl. Za další mýtus označil, že by v jeho případě mohlo jít o pomstu. Vicenovou totiž do Bruselu vybrala vláda Mirka Topolánka, která Kohouta, jenž nyní ve vládě zastupuje ČSSD, odvolala.