Bývalí policisté podváděli při studiu - u soudu dostali podmínku

Ostrava – Soud potrestal dva policisty ze Šumperka podmíněným trestem za poškozování cizích práv. Bývalý šéf šumperských policistů Jakub Kunčar totiž podle rozsudku složil dvě zkoušky na Ostravské univerzitě za svého kolegu Michala Jehurnova. Oba za to dostali půlroční podmínku, Kunčar má zkušební dobu stanovenou na 18 měsíců, druhý obžalovaný na rok.

„S rozsudkem jsem spokojen. Oba podvodníci byli po zásluze potrestáni. Rozsudek je zákonný. Společnost je potřeba chránit před studenty v uvozovkách, kteří vystudovali podvodně. To pak nejsou odborníci, ale podvodníci,“ uvedl státní zástupce Alois Dlouhý. Ten se ještě v jednací síni vzdal práva na odvolání. Rozsudek ale není pravomocný. Jehurnov se totiž na místě odvolal. „Udělal jsem to. Jsem ale přesvědčen, že jsem nespáchal trestný čin,“ řekl po odchodu z jednací síně. Kunčar dnes k soudu nepřišel a hlavní líčení se konalo v jeho nepřítomnosti.   

Oba policisty přitom stejná soudkyně loni zprostila obžaloby s tím, že nešlo o trestný čin. Státní zástupce Dlouhý se ale odvolal a ostravský krajský soud nařídil nové projednání s tím, že se oba bývalí policisté dopustili zločinu a měli by být potrestáni. „Okresní soud je vázán právním názorem krajského soudu,“ řekla dnes ve svém zdůvodnění nového verdiktu soudkyně. 

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Jehurnov studoval třetím rokem obor Sociální pedagogika, prevence a resocializace. Kunčar, který už ukončil dvě vysoké školy, mu se studiem pomáhal. Během roku 2008 za něj dokonce nezákonně vypracoval písemnou zkoušku. „Šli jsme tam oba. Já odpověděl na víc otázek. Můj test byl vypracovanější. Proto jsem ho podepsal Jehurnov a odevzdal,“ popsal bývalý šéf policistů na Šumpersku. O několik měsíců později pak za kamaráda a kolegu zaskočil ještě jednou. Na výbornou za něj složil ústní zkoušku z angličtiny. V té době se už ale jejich počínáním zabývali pracovníci Inspekce ministra vnitra. Oba dostali výpověď a Jehurnova později disciplinární komise vyloučila i ze školy.

Studenti na přednášce
Studenti na přednášce