Státní zástupci se bouří proti jmenování dvou žalobců

Brno - Státní zástupci protestují proti jmenování Jakuba Chromého a Kateřiny Krejčiříkové žalobci Nejvyššího státního zastupitelství. Unie státních zástupců míní, že ani jeden z nich nesplňuje požadavky na danou funkci. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) i ministerstvo spravedlnosti pochybení odmítají. Chromý byl doposud asistentem nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a Krejčiříková asistentkou náměstka nejvyšší státní zástupkyně Zdeňka Koudelky.

Unii státních zástupců, která sdružuje zhruba polovinu českých žalobců, vadí mimo jiné i to, že jmenování se uskutečnilo bez výběrového řízení a na tato místa se nemohli přihlásit řadoví státní zástupci, navíc s dlouholetou praxí. „V životě nepodali jedinou žalobu, neintervenovali u jediného hlavního líčení, vůbec neznají práci řadového státního zástupce,“ řekl pro ČT mluvčí unie Jan Lata.

Nejvyšší státní zastupitelství ale kritiku Unie státních zástupců odmítá. Chromý i Krejčiříková budou prý zařazeni na analyticko-legislativní odbor zastupitelství a tato práce prý vyžaduje speciální předpoklady. „Mají bohatou teoretickou i publikační činnost včetně publikací v zahraničí. Oba také dále studují postgraduálně. Jsou teoreticky velmi dobře připraveni, mají bohatou publikační činnost a oba dále studují,“ hájí postup náměstek nejvyšší státní zástupkyně Zdeněk Koudelka.

Oba žalobce jmenovalo ministerstvo spravedlnosti, které navíc tvrdí, že výběr je záležitostí NSZ. „Dá se předpokládat, že Nejvyšší státní zastupitelství si ověřilo jak odbornost, tak způsobilost k výkonu funkce,“ říká mluvčí ministerstva Jitka Zinke. Podle Unie státních zástupců chybí kariérní řád. Návrh teď žalobci připravují a chtějí ho předložit po volbách. Několik variant kariérního řádu má rozpracovaných i ministerstvo spravedlnosti.

Jitka Zinke
Jitka Zinke