Aktivisté opustili prunéřovský komín

Prunéřov (Chomutovsko) - Zbylých pět aktivistů z řad hnutí Greenpeace dnes vpodvečer ukončilo protest na komíně elektrárny v Prunéřově. Po opuštění komína je z místa odvezla policejní hlídka. Dole na ně čekala policie, která je z místa odvezla. Od pondělí aktivisté na komíně demonstrovali proti nedostatečné plánované modernizaci elektrárny. Aktivisté se chtějí sejít s ministrem životního prostředí a zemědělství Jakubem Šebestou, který po čas protestu schůzku se zástupci ekologických organizací odmítal. Vzhledem k tomu, že aktivisté avizovali konec protestu, je ministr ochotný se s nimi sejít a vyslechnout je, uvedl dnes odpoledne mluvčí MZe Petr Vorlíček.

„Uděláme vše pro to, aby se s námi ministr Šebesta přesto setkal a vyslechl naše argumenty. Je to nyní prioritou. Aby naši akci na komíně prunéřovské elektrárny nepociťoval jako nátlak, rozhodli jsme se dnes protest ukončit,“ uvedl dnes ráno Jan Piňos z Greenpeace. „Ministr Šebesta se v principu nebrání komunikaci s nevládními organizacemi, ostatně jedná průběžně a pravidelně se zástupci zemědělských nevládních organizací. Odmítá však jednat pod nátlakem, za což považoval protestní akci Greenpeace v prunéřovské elektrárně a následnou žádost o schůzku,“ uvedl Vorlíček.

/*json*/{"map":{"lat":50.4196068014,"lng":13.2617211342,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jan Piňos z hnutí Greenpeace:

„Nestalo se nám, aby nás někdo v posledních letech takto arogantně odmítl. Sešel se s námi dokonce i ministr průmyslu a obchodu (Vladimír) Tošovský, který je jedním z největších odpůrců ekologů. Ukazuje se tak, čeho jsme se obávali. Že ministr Šebesta argumenty odpůrců nedostatečné obnovy prunéřovské elektrárny odmítne, a stane se tak loutkou v rukou elektrárenské společnosti ČEZ a energetické lobby.“

Šebesta podle Piňose v odpovědi uvedl, že bude potřebovat deset až 14 dní na seznámení se s podklady a konzultace s odborníky resortu. Greenpeace se obává, že jeho stanovisko k vlivu modernizace elektrárny Prunéřov na životní prostředí je „předvídatelné“. „Myslíme si, že nás podceňuje. Problémem obnovy elektrárny se zabýváme intenzivně dva roky, máme pro naši variantu dostatek argumentů,“ dodal Piňos.