Advokáti už mají vybraný talár. Obléknou jej příští rok

Praha - Česká advokátní komora dnes představila taláry, které budou muset pravděpodobně od začátku příštího roku její členové u soudu oblékat. Povinnost nosit stavovský oděv bude platit při všech trestních řízeních, před Ústavním soudem, Nejvyšším soudem a Nejvyšším správním soudem. Nošení stejnokrojů pro advokáty zavedla novela, která vstoupila v platnost loni v září. Advokátní komora nyní hledá firmu, která by stejnokroje pro zhruba jedenáct tisíc advokátů co nejlevněji ušila.

Jak uvedl předseda České advokátní komory (ČAK) Martin Vychopeň, účelem zavedení talárů v soudních síních je zvýšení důstojnosti. V českých zemích se nosily od roku 1904 do nástupu komunistů k moci a vzniku lidového soudnictví. „Ve většině států Evropské unie se zejména v trestních řízeních a v řízeních před nejvyššími soudy talár nosí,“ dodal Vychopeň.

Advokáti a jejich koncipienti, na které se povinnost vztahuje také, si budou moci vybrat ze dvou variant taláru, obě jsou na pohled stejné - tmavě modré se světle modrými prvky na stojáčku, kravatách a sametových manžetách rukávů. „Modrá barva je tradiční barvou advokacie,“ uvedl předseda České advokátní komory (ČAK) Martin Vychopeň.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Zda budou chtít právníci oblékat taláry i při civilním řízení, záleží jen na nich. „Myslím si, že advokátům není právními předpisy bráněno, aby talár nosili v jiných typech řízení. Ale je zapotřebí si uvědomit, že v trestním řízení jde o svobodu člověka a o ukládání trestu. Tam je zvýšený zájem na tom, aby to soudní řízení bylo důstojné a aby ty strany z hlediska jevového vypadaly jako strany procesně rovnoprávné,“ uvedl předseda ČAK.

Podle předběžných kalkulací spotřeby materiálu výrobce bude muset objednat 20 kilometrů příslušné látky. Cena oděvu by se měla pohybovat v řádech tisíců korun, k dispozici budou dva modely.

Talár pro advokáty
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24