Na silnici v Opatovicích umírají lidé, úřady mlčky přihlížejí

Opatovice nad Labem (Pardubicko) – Hazardování se zdravím a životy. Tak mluví radnice v Opatovicích nad Labem o hlavní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Výstavbu obchvatu, který by pomohl zabránit nehodám, komplikují spory o pozemek. Státní silničáři ale neváhali otevřít přivaděč od hradecké dálnice, po kterém do Opatovic přijíždí mnohem víc kamionů než dříve.

Poslední tragická nehoda se na silnici I/37 v Opatovicích stala v úterý. Patnáctiletý cyklista se střetl s nákladním autem. Přes veškerou snahu záchranářů odlétl jejich vrtulník prázdný – pro chlapcovo tělo si přijel pohřební vůz. Podle opatovické radnice by takových nehod ubylo, kdyby se jezdilo po obchvatu.

Do města přijíždějí od loňského listopadu desítky kamionů z dálnice D11 a projíždějí přímo středem obce. Opatovice tak jsou velmi problematickým místem. „Pokud se stane dopravní nehoda třeba na křižovatce na Vysokou, je doprava kompletně zablokována jak od Pardubic, tak od Hradce,“ upozornil městský strážník Petr Skála.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Kamionů ještě přibude

Další kamiony ve městě zřejmě brzy přibudou. Ministerstvo dopravy se totiž rozhodlo odstranit z dálnice D11 značky, které přikazují kamion sjíždět u Nového Města u Chlumce nad Cidlinou. Opatovičtí ovšem poukazují na to, že uzavřené dohody to neumožňují. „Jestliže to nastane a někdo nezváží tyto kroky a nevrátí je do původních dohod, tak se budeme bránit třeba i žalobami,“ uvedl starosta Pavel Kohout.

Krajský úřad ale situaci nepovažuje za dramatickou. Sundání značek má ukázat, jak se řidiči zachovají. „Kdyby to vyvolalo nějaké závažné problémy v obcích na území Pardubického kraje, bude Pardubický kraj jednat s příslušnými orgány o tom, aby se to eventuelně vrátilo nazpátek,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

Nebude obchvat ani semafor

Dokud se nepodaří dohodnout s bývalým opatovickým starostou Janem Tikalem, který koupil pozemek, aby zablokoval stavbu obchvatu, nebo alespoň odklonit kamiony, bude jenom málo způsobů ke zvýšení bezpečnosti ve městě. Radnice by chtěla alespoň postavit semafor u přechodu přes hlavní silnici. Jenomže ani v tom jí nechtějí odpovědní úředníci vyhovět.

Smrtelná nehoda u Opatovic nad Labem
Smrtelná nehoda u Opatovic nad Labem