Královopolské tunely jsou proraženy

Brno – Po dvou letech v Brně skončila ražba Královopolských tunelů pod Dobrovského ulicí. První auta by jimi měla projet příští rok na podzim. Tunely budou součástí velkého městského okruhu, který má odlehčit centru města. Dílo provázely od začátku protesty ekologů i tamních obyvatel. Stavitelé proto zvolili unikátní, takzvanou jádrovou metodu, která minimalizuje negativní dopad na okolí.

Protesty ekologů si vyžádaly také architektonickou úpravu dvou komínových výduchů. Investor také zaplatil výměnu desítek oken s protihlukovým těsněním a vyztužil základy okolních domů. Přesto se nevyhnul několika žalobám, některé procesy dosud neskončily.

Stavba dvou tunelů pod Dobrovského ulicí, které měří 1 237 a 1 258 metrů, má stát kolem 6,5 miliardy korun. Zcela dokončena má být jejich stavba v roce 2014, předtím se na ně napojí mimoúrovňové křižovatky, které mají být další důležitou součástí okruhu. Hotovy mají být v roce 2011, šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfréd Brunclík ale připustil, že to bude později.

Na zahájení stavby mimoúrovňové křižovatky ve Sportovní ulici, která do tunelu svede Svitavskou radiálu, je letos v rozpočtu ŘSD vyčleněno kolem 200 milionů korun. „Letos počítáme s jejím zahájením. Kolik na ni půjde peněz v příštích letech, zatím nevíme. Plány financování SFDI budou známy nejdříve v květnu či červnu,“ řekl Brunclík.