Šibeniční termín. Obama a Medveděv mají přijet za 14 dní

Praha – České úřady stále postrádají potřebné informace o tom, zda bude Praha 8. dubna hostit schůzku amerického prezidenta Baracka Obamy a ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. Americká strana totiž dosud oficiálně nepotvrdila termín, o němž ruský velvyslanec informoval prezidentskou kancelář. Přítomnost dvou nejvýznamnějších světových státníků přitom vyžaduje opatření, která se v jiných případech chystají v řádu měsíců. Do příjezdu obou prezidentů ovšem zbývá pouhých čtrnáct dní.

Velmoci chtějí v Praze podepsat dohodu o jaderném odzbrojení, která navazuje na smlouvu START z roku 1991. Rusko-americká úmluva má být prvním konkrétním krokem k naplnění Obamovy vize o světě bez jaderných zbraní, kterou před rokem představil právě v Praze. Definitivní podobu nového dokumentu by měly obě strany ohlásit v pátek. Tehdy by také mělo být jasno, zda má Praha bleskové přípravy na americko-ruský summit spustit.

Policejní prezídium čeká na povel. Pak spustí přípravy

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

„Pokud obdržíme oficiální potvrzení této návštěvy, tak samozřejmě okamžitě začnou přípravy,“ potvrdil mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

„V první fázi se vždycky provádí informační opatření, tzn. hledají se možná rizika, připravují se scénáře, zajišťují se síly,“ doplnil bezpečnostní expert z Policejní akademie Marián Brzybohatý. Právě policisté jsou v pozoru. Při návštěvě amerického prezidenta George Bushe v roce 2007 jich zajišťovalo bezpečnost 1 500. Když loni navštívil Prahu Obama, bylo v terénu 4 000 mužů.

Ministerstvo financí: Vše zaplatí vnitro a zahraniční věci

Kolik stojí státní návštěvy?

George W. Bush – 30 milionů korun

Barack Obama – 53 milionů korun

Benedikt XVI. – 90 milionů korun

Pro posílení bezpečnosti je možné nasadit hlídky i na příjezdech do Prahy jako během summitu NATO v listopadu 2002. Některé země Schengenu při podobných příležitostech zavádějí i dočasné kontroly na hranicích. V okamžiku podpisu americko-ruskou smlouvy budou ve vzduchu i armádní stíhačky.

Náklady se budou pohybovat v řádech desítek milionů korun. „Předpokládám, že tato záležitost bude řešena především v kapitole ministerstva zahraničních věcí a částečně v kapitole ministerstva vnitra,“ informoval mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Hlídané Kongresové centrum při summitu EU-USA
Zdroj: ČTK
Autor: René Volfík