Antikomunista Šinágl Grebeníčkovu omluvu neuslyší

Brno – Brněnský krajský soud dnes rozhodl, že bývalý předseda a poslanec KSČM Miroslav Grebeníček se nemusí omluvit antikomunistovi Janu Šináglovi za tvrzení, která o něm napsal ve své knize Hradba vzdoru. Grebeníček v publikaci uvádí, že Šinágl měl údajně na jedné z akcí Konfederace politických vězňů v roce 2007 napadnout a zranit jednoho z organizátorů akce. Šinágl ale takovou informaci popírá a říká, že ho tvrzení poškozuje. Prohlásil, že se proti rozsudku odvolá, a v rozhořčení dokonce uvedl, že by si brněnský soudce za svůj dnešní rozsudek zasloužil vězení.

Z dnes projednaných důkazů vyplývá, že se konflikt při setkání politických
vězňů skutečně stal, neví se však, zda skončil zraněním. Šináglovo údajné napadení na Svatém Hostýně vyšetřila přestupková komise, která však konstatovala, že aktivista nijak zákon neporušil. Grebeníček si při popisu napadení vypomáhá citací předsedy konfederace Františka Šedivého. Šinágl přesto žaloval přímo Grebeníčka s tím, že ani odkaz na pramen nezbavuje autora odpovědnosti za obsah jeho knihy. Šinágl míní, že měl Grebeníček informaci ověřit dříve, než ji použil ve své knize. Antikomunistický aktivista požadoval po Grebeníčkovi soukromou i veřejnou omluvu.

Soudce Michal Ryška:

„Pokud bych mu vyhověl (Šináglovi), vytvořila by se tím zcela klamná představa, že se žádný konflikt neodehrál.“

Není to poprvé, co se oba aktéři potkají u soudu. Jan Šinágl se s Miroslavem Grebeníčkem soudil také kvůli incidentu na komunistické prvomájové sešlosti v Praze v roce 2005. Grebeníček tehdy Šinágla nazval primitivem a vyzval ostatní, aby ho z akce vyvedli. V této kauze Šinágl před soudem uspěl.

Miroslav Grebeníček
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24