Noční MHD v Plzni zůstane, možná bude dražší

Plzeň – Noční spoje plzeňské městské hromadné dopravy budou nadále jezdit. Její omezení navrhoval dopravní podnik, který tak chtěl ušetřit. Městská rada to odmítla, je ale možné, že navrhne pro noční MHD dražší tarif, než platí ve dne. Případným zdražením se bude rada zabývat na svém květnovém zasedání, řekl primátor Pavel Rödl. Zvýšení cen by se podle něj nedotklo majitelů předplatních jízdenek.

„Noční linky budou jezdit nadále tak, jak dnes jezdí. Musíme ale zvážit, zda budou jezdit za cenu jako linky denní,“ uvedl primátor. Jízdenky by se zdražily, aby výnosy z jejich prodeje vynahradily malý počet cestujících a také škody, které v prostředcích noční MHD působí vandalové. „Je legitimní toto zvážit,“ dodal.

Podle primátorova náměstka Vladimíra Duchka platí město za noční provoz ročně asi šest milionů korun, za které dopravní podnik najezdí 190 tisíc vozokilometrů. Duchek upozornil, že může být zdražení noční MHD organizačně složité.

Vedení plzeňského dopravního podniku, které s návrhem přišlo, je s rozhodnutím rady srozuměno. „Jako dopravní podnik bereme na vědomí rozhodnutí města, že chce noční spoje zachovat,“ řekl ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus. „Úvaha o omezení nebo zrušení nočních spojů souvisela s možnými úspornými opatřeními z pohledu veřejné dopravy pro letošní rok,“ upozornil.

Noční provoz v Plzni v současné době zajišťuje šest autobusových linek, které se pravidelně setkávají v centrální přestupní zastávce Mrakodrap. V nocích od neděle do čtvrtka jsou noční spoje v Plzni průměrně obsazeny z 20 procent, první a poslední spoje bývají naplněny až z 80 procent. Nejvíce cestujících jezdí v noci ze středy na čtvrtek, nejméně z neděle na pondělí.