ODS hrozí, že z vlády odvolá své ministry

Praha - Pokud koaliční křesla uvolněná po členech vlády nominovaných za Stranu zelených nedostane ODS, stáhne strana své ministry. Dnešním Lidovým novinám to řekl nový volební lídr ODS Petr Nečas. Poslední ministr nominovaný za zelené, šéf resortu pro lidská práva Michael Kocáb opustí kabinet v pondělí. „Pokud nebudou dodržovány dohody, vidím odchod z vlády jako logický krok,“ uvedl Nečas.

Mluvčí vlády Roman Prorok reagoval konstatováním, že do Strakovy akademie zatím nedošla písemná odpověď ODS na list premiéra Jana Fischera, kterým žádal dvě největší strany o názor na danou situaci. „Premiér oslovil předsedy ODS a ČSSD dopisem se žádostí o stanoviska a možná řešení dané situace. Od sociálních demokratů odpověď obdržel a čeká na vyjádření ODS stejnou cestou. Dal jasně najevo, že je připraven k přímému jednání o racionálním dokončení mandátu této vlády. Na mediální výroky nebude reagovat,“ sdělil mluvčí kabinetu Roman Prorok.

ODS tvrdí, že premiér Jan Fischer jde příliš na ruku ČSSD. Občanským demokratům se nelíbí, že ministerstvo životního prostředí spadlo pod ministra zemědělství Jakuba Šebestu, nominovaného ČSSD. „Není důvod, aby ODS držela vládu, v níž má faktickou většinu Jiří Paroubek,“ dodal Nečas.

Video Reportáž Olgy Málkové
video

Reportáž Olgy Málkové

Petr Nečas:

„Očekáváme od předsedy vlády, že bude dodržovat dohody, to je pro nás klíčové.“

Ivan Langer: „Pokud Jan Fischer nedodrží dané slovo a dohody o této vládě, potom on je viníkem možné vládní krize.“

0

Lubomír Zaorálek: „ODS má v té vládě přehršel náměstků a poměrně velmi silné pozice. Takže to, co tady vytvářejí, že ztrácejí pozici ve vládě, je jenom kouřová clona. A má to zřejmě za cíl odvést pozornost od problémů, které má ODS ve svém vedení.“

Občanští demokraté tak Fischera vyzvou, aby Šebestu stáhl z ministerstva životního prostředí a to připadlo zástupci ODS. Anebo aby odvolal jiného „ministra ČSSD“ a předal jeho místo k obsazení ODS. Místopředseda ODS Ivan Langer prohlásil, že premiér Fischer porušil své slovo hned dvakrát. Poukázal i na to, že Fischer už ČSSD „odpustil“ kandidaturu úřednického ministra vnitra Martina Peciny ve volbách.

Přestup do některé ze stran a boj o místo ve sněmovně přitom měla prý úřednickým ministrům zakázat ústní dohoda při sestavování vlády. Premiér již dříve dopisem vyzval lídry ODS a ČSSD, aby mu nastínili své představy o tom, jak má úřednická vláda svůj mandát dokončit. O personálních změnách ve vládě by měla rozhodnout schůzka ODS, ČSSD a Strany zelených s premiérem. Zelení se jí ale odmítli účastnit. Mirek Topolánek už řekl, že je připravený s premiérem jednat. K možnosti dohody je ale skeptický.

ČSSD ale na takový vývoj událostí zatím není připravena. Podle Lidových novin nemá za ministry ODS případné náhradníky. „Premiér buď jejich demisi nepřijme, nebo přijme a řekne jim, aby to dokončili. To bude nějaké řešení na této úrovni,“ prohlásil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Předání MŽP nebude stačit

O odchodu z vlády občanští demokraté diskutovali už na čtvrteční výkonné radě, která přiměla odstoupit Mirka Topolánka. Nečas rovněž uvedl, že patřil k nejvýraznějším kritikům Fischerovy vlády ve vedení ODS, například kvůli prosazování Janotova balíčku. Podle něj lze předání MŽP přijmout jen jako krátkodobé řešení.