Na železnici zmodernizují 58 dálkových vagonů a lokomotivy „brejlovec“

Praha - Veřejná zadávací řízení na modernizaci 58 osobních vagonů pro vlaky EuroCity a InterCity vypsaly České dráhy. Předpokládaná cena modernizace je 900 milionů korun, financování bude zajištěno zpětným leasingem. Dráhy rovněž zmodernizují motorové lokomotivy „brejlovec“. Omlazovací kúrou projde vedle klimatizace a dosazení nových toalet s uzavřeným systémem také interiér vozů. Dosazen bude i elektronický audiovizuální informační systém, uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Ve vozech druhé třídy budou instalovány elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky, hlavně přenosných PC, dodal.

Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského jsou do modernizace zahrnuty oddílové i velkoprostorové vozy první i druhé třídy typů Aee, Apee, Bee a Bpee, které ČD nyní využívají ve vlacích EuroCity a InterCity z Prahy do Vídně, do Bratislavy, do Žiliny, do Břeclavi a Brna nebo do Bohumína a mezi Bohumínem a Břeclaví. Všech 58 vozů má být modernizováno do 18 měsíců od podepsání kontraktu, tedy přibližně do konce roku 2011. První z modernizovaných vozů mají být nasazeny do provozu již v zimě 2010/2011, upřesnil mluvčí.

ČD rovněž oznámily, že vypisují veřejnou zakázku na modernizaci 19 motorových lokomotiv řady 750, které jsou známé pod přezdívkou „brejlovec“. Modernizace těchto lokomotiv bude financována zpětným leasingem, dráhy plánují investovat asi 670 milionů korun. Všech 19 lokomotiv má být modernizováno přibližně do poloviny roku 2012. Modernizace „brejlovců“ umožní vyřadit nejstarší velké motorové lokomotivy řady 749 s přezdívkou „zamračená“ nebo „bardotka“ a omezí provoz větších motorových lokomotiv středních výkonů.

Dráhy v letošním roce připravují i další soutěže na modernizaci ostatních typů vozů pro vlaky EuroCity a InterCity i na revitalizaci vagonů pro běžné rychlíky. Těch by v první fázi ještě v letošním roce mohlo být vylepšeno od 80 do 120 kusů. Zadávací řízení bude vyhlášeno v nejbližších měsících.