Pernes od čtvrtka v čele ÚSTR, Kavalírová je proti

Praha - Historik Jiří Pernes nastoupí podle plánu 1. dubna do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), i když při dnešním jednání rady ústavu její předsedkyně Naděžda Kavalírová jmenování odmítla podepsat. Rada nakonec změnila v těsném hlasování jednací řád tak, že dekret mohla podepsat její členka Petruška Šustrová. Po svém jednání informovala o průběhu sama rada ústavu. Vítěz výběrového řízení Pernes vzbudil kritiku kvůli některým událostem ze své minulosti, o nichž neinformoval.

Předsedkyně Konfederace politických vězňů Kavalírová chtěla, aby Pernes o sobě doplnil další informace, například to, zda byl v kontaktu s komunistickou Státní bezpečností nebo proč studoval Večerní univerzitu marxismu-lenismu (VUML). „Trvala jsem na tomto doplnění a podmiňovala jsem tím svůj podpis. K tomu nedošlo, proto jsem dekret nepodepsala. Podepsala ho Petruška Šustrová. Je to její problém,“ řekla po jednání Kavalírová.

Petruška Šustrová:

0„Já jsem to podepsala jako pověřený člen rady. Součástí jednacího řádu je, že jmenovací dekret podepisuje předseda nebo pověřený člen rady.“

Video Dění okolo jednání rady ÚSTR
video

Dění okolo jednání rady ÚSTR

Dění okolo jednání rady ÚSTR

z 21:00, 30.03.2010

Potvrzeno: Pernes povede ÚSTR od 1. dubna

„Mám z toho radost a těším se do práce. Já rozumím paní předsedkyni, že má určité představy, jak by měl ústav vypadat a kdo by měl stát v jeho čele,“ prohlásil po jednání Pernes. V prvních dnech v nové funkci se chce především seznámit s chodem ústavu, zjistit, jaká je náplň práce jednotlivých zaměstnanců a poté začít pracovat na dalších vylepšeních.

Pernese zvolila rada ústavu do svého čela 17. února. Pak se ukázalo, že za komunismu studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu. Pernes však tuto informaci při výběru nového předsedy do životopisu nenapsal. „Nesouhlasíme s tím, že má být pan Jiří Pernes jmenován ředitelem ÚSTR, protože se domníváme, že za komunismu nevystupoval proti komunismu, ale podílel se na něm,“ uvedl Jiří Málek z Konfederace politických vězňů.

Petruška Šustrová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24