O tendr na standardy péče nebyl zájem, bude se opakovat

Praha - První lékařská fakulta Univerzity Karlovy protestuje proti zrušení tendru na standardy zdravotní péče. Ministerstvo zdravotnictví totiž řízení v hodnotě 125 milionů korun zrušilo s odůvodněním, že se do něj přihlásil jen jeden uchazeč - a to právě 1. LF UK. Ministerstvo uvažuje o vypsání nového tendru s čímž fakulta nesouhlasí. Podle děkan fakulty profesora Tomáše Zimy by prý byli schopni vypracovat standardy za zhruba poloviční částku, než jakou na ni ministerstvo vyčlenilo. Standardy určí, na co má pacient nárok v rámci základní péče, a stanoví nadstandardy, za které by si lidé mohli připlatit. 

„Standardy jsou velmi důležitou záležitostí, očekávali jsme účast mnohem většího počtu subjektů, například zdravotních pojišťoven, odborných společností, Národního referenčního centra a dalších,“ vysvětlil zrušení tendru mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Dodal, že ministerstvo postupuje přísně podle zákona, který umožňuje zadavateli zrušit tendr, který vyhlásil.

Zástupci fakulty si to však nemyslí a pochybují o transparentnosti, rovném zacházení a zákazu diskriminace při zadání veřejné zakázky. Upozorňují třeba na to, že úřad prodloužil lhůtu pro podávání nabídek jen pár hodin před jejím vypršením. Když se pak měly o měsíc později otevírat obálky s nabídkami, bylo ještě ten den výběrové řízení zrušeno. „Není nám jasné, proč zadavatel nabídku neotevřel a neposoudil její konkurenceschopnost na trhu,“ kritizoval děkan. Návrh školy prý počítal s cenou 69 milionů, což je jen asi 55 procent hodnoty původní zakázky.

„U tak vysoce odborného a důležitého tématu, jakým je tvorba standardů zdravotní péče, nemůže rozhodovat pouze cena, ale za klíčové považujeme expertní hledisko. Ministerstvo se zabývá tím, jak podnítit více subjektů a zároveň zvážíme opětovné vypsání výzvy,“ řekl Sršeň. Standardy by měly zahrnout klinicky doporučené postupy, ekonomickou složku i část pro pacienty, aby dostali jasnou informaci, jak budou léčeni a především na co mají nárok. Standardy umožní sledovat a hodnotit kvalitu péče podle objektivních kritérií.