Pozor na velikonoční silnice, umírá se na nich

Praha – Vysoký počet tragických dopravních nehod je každoroční součást Velikonoc. Od soboty do pondělí totiž vyjíždějí na silnice tzv. sváteční řidiči, kteří usedají za volant jenom několikrát za rok. K vidění jsou opět také řidiči, kteří z různých důvodů nejezdí přes zimu. a to včetně motorkářů. Ačkoli je letos počet nehod i počet mrtvých na historickém minimu, k opatrnosti o Velikonocích nabádá policie i pojišťovny. Policisté mají naplánováno přibližně 170 kontrolních akcí. Prodloužený velikonoční víkend opět přinese dopravní zácpy také na dálnicích a hlavních silničních tazích v zemích sousedících s Českem.

Během Velikonoc se v předchozích letech také zvýšil počet nehod, které způsobili opilí řidiči. Nejvíce takových se stává v pondělí. Loni byl na Velikonoční pondělí opilý řidič skoro u každé páté nehody, za celý prodloužený víkend byli takoví řidiči u dvanácti procent havárií. Policisté proto letos připravili velké množství bezpečnostních akcí. „Je to přibližně 170 dopravněbezpečnostních akcí, které budou organizovány jak v rámci jednotlivých krajských ředitelství, tak v rámci jednotlivých územních odborů,“ upřesnil náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

Podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila se během Velikonoc zaměří na zvýšený provoz u městských aglomerací, na alkohol u řidičů a také motorkáře. „Řada řidičů prakticky jede po komunikacích po jakémsi období klidu a musí si teprve řadu řidičských schopností do sebe znovu načerpat,“ upozornil Tržil.

Video Policie spustila jednu z největších dopravních akcí
video

Policie spustila jednu z největších dopravních akcí

Policie spustila jednu z největších dopravních akcí

U 03.04.10 12:10

Reportáž Martiny Tlachové o situaci na Ostravsku

Reportáž Luboše Rosího

Rozhovor s Leošem Tržilem

Zatímco počty mrtvých bývají o Velikonocích vysoké, celkový počet dopravních nehod oproti běžným víkendům klesá zhruba o třetinu. „Předpokládáme, že řidiči jsou obezřetnější, případně své vozidlo v pondělí raději vůbec nepoužívají. Na silnicích, zejména v menších obcích, se totiž pohybuje mnoho více či méně podnapilých koledníků, a řidiči proto jezdí mnohem opatrněji a pomaleji. Bohužel následky těchto dopravních nehod, kde je často na vině alkohol a rychlá agresivní jízda, bývají o to tragičtější,“ řekl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. Podle statistik ČSOB Pojišťovny jsou takové nehody časté především na venkově a mezi viníky jsou více než kdy jindy zastoupeni mladí lidé.

Loni během prodlouženého velikonočního víkendu zemřelo na českých silnicích patnáct lidí, třetina z nich byli řidiči motocyklu, což v porovnání s rokem 2008 bylo o sedm lidí více. Nejtragičtějším dnem byla sobota, kdy přišlo o život šest osob, pondělí nepřežilo dalších pět lidí. Policie apeluje na řidiče, kteří projíždějí přes obce, aby brali ohleduplnost i na chodce. Česko patří z hlediska jejich úmrtí k těm nejhorším v Evropě.

Velikonoční víkend opět přinese dopravní zácpy i na hlavních silničních tazích v zemích sousedících s Českem. Češi, Rakušané a Němci vyrazí do Alp, Poláci svátků využijí i k nakupování. Na mnohakilometrové kolony by se měli připravit řidiči, kteří se o svátcích chystají do Německa. Ve většině spolkových zemí jsou prázdniny, které jejich obyvatelé využijí jako každý rok k návštěvě alpských lyžařských středisek. Hustší doprava se očekává i na hlavních silničních tazích na Slovensku.

Východní Čechy hlásí první nehody

Východočeští policisté jsou dnes obzvláště v pozoru, protože dnes se hraje semifinálové utkání play-off hokejové O2 Extraligy mezi domácími Pardubicemi a Libercem. Policisté zároveň už vyráželi ke dvoum dopravním nehodám na Svitavsku. Naštěstí si ani jedna nehoda nevyžádala oběti na životech.