Politické strany vytáhly do boje za české zdravotnictví

Praha – Letošní předvolební kampaní opět hýbe další směřování českého zdravotnictví. ČSSD láká voliče na rušení regulačních poplatků, plánuje veřejné neziskové zdravotní pojištění, které by do budoucna optimálně zajišťovala jedna pojišťovna a chce vytvořit i novou síť nemocnic. ODS lidem nabízí například komerční připojištění a lepší péči pro chronicky nemocné. Komunisté požadují více peněz pro lékaře, lidovci jednotnou výši doplatků v lékárnách. TOP 09 zase plánuje zvýhodnit občany, kteří o své zdraví pečují. Odborníci se ale domnívají, že je především potřeba obnovit přátelské vztahy mezi pacienty a zdravotníky. Na to už ale strany ve svých programech nemyslí.

Dosavadní praxe regulačních poplatků se podle ČSSD neosvědčila. Pokud vyhraje volby, chce je proto hned zrušit. „Rozumná motivační spoluúčast pacientů je žádoucí, nicméně není možné ji uskutečnit formou asociálních poplatků,“ domnívá se předseda strany Jiří Paroubek. Proti poplatkům bojují i lidovci a komunisté. ODS ale trvá na tom, že fungují a do systému přinášejí 5 miliard korun ročně. Systém je navíc podle strany opatřen citlivým ochranným limitem. „Je lepší zrušit falešnou paralenovou solidaritu cestou poplatků, které byly udělány rozumně, a mít tyto limity, které pomáhají statisícům lidí,“ domnívá se místopředseda ODS Petr Nečas.

Strany se neshodnou ani na spoluúčasti pacientů. Nejradikálnější je TOP 09, která ji chce postupně zvýšit ze současných přibližně 16 procent na 24. To ale ČSSD slovy Paroubka ostře odmítla: „Na to velká část spoluobčanů prostě nebude mít.“ Stínový ministr zdravotnictví David Rath považuje za horní hranici spoluúčasti 15 procent.

Video Reportáž Markéty Hýlové a Lukáše Dolanského
video

Reportáž Markéty Hýlové a Lukáše Dolanského

Reportáž Markéty Hýlové a Lukáše Dolanského

UD, 30.3.2010

Rozhovor s Borisem Šťastným

Seminář ČSSD ke zdravotnictví

Brífink ČSSD k českému zdravotnictví

Program TOP 09 ale odmítla i ODS. Spoluúčast 25 procent je sice podle zdravotního experta strany Borise Šťastného evropský průměr ve vyspělých zemích, ODS chce ale během čtyř let její navýšení jen o tři až čtyři procenta. Je podle ní také otázkou, jak chce ČSSD dospět k úspěšnému zdravotnictví a kvalitní péči, která by nezadlužovala systém.

Jiří Paroubek: „ČSSD rezolutně odmítá Nečasovy a Kalouskovy plány na transformaci našeho veřejného zdravotnictví, na privatizované Julínkovo zdravotnictví s.r.o… Jsme ostře proti vnášení tržních principů do zdravotní péče. Zdraví není byznys.“

Boris Šťastný: „ODS neřekla jediné slovo o privatizaci zdravotního pojištění a nebude to platit ani do budoucna. Za žádných okolností nechceme privatizovat fakultní nemocnice. To vše jsou nesmysly a lži, se kterými ČSSD přichází.“

Občanští demokraté chtějí zachovat systém veřejného zdravotního pojištění i systém pojišťoven, bez spoluúčasti je ale podle nich systém neufinancovatelný. Plánují proto zavést i doplňkové připojištění a definovat pojmy jako standard a nadstandard, aby občan vždy věděl, co je mu pojišťovna povinna ze zákona uhradit. „Vždy ale musí existovat plně hrazená varianta z veřejného zdravotního pojištění,“ upozornil Šťastný.

Možnost dobrovolného komerčního připojištění pro nadstandardní péči nevyloučila ani ČSSD. Druhou stránkou mince je dle Paroubka hledání rozumných úspor. Miliardy se dají ušetřit například lepší organizací, moderní technikou nebo promyšlenou centrální lékovou politikou.